Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Niezwykle ciepło przyjęliśmy nominację dla Malta Festival na najważniejsze wydarzenie minionego ćwierćwiecza w Poznaniu oraz dla Michała Merczyńskiego na człowieka 25-lecia w Poznaniu. Redaktorzy wytypowali łącznie 10 wydarzeń i 10 osobowości, kolejnych 10 w obu kategoriach wybrali czytelnicy - teraz trwa głosowanie. Co ciekawe "Malta" jest spośród nominowanych wydarzeń najstarsza (w przyszłym roku kończy 25 lat, a zatem jest prawie równolatką wolnej Polski). Liczymy na Wasze głosy!

GŁOSUJ!

MALTA FESTIVAL POZNAŃ

"Pierwsza edycja festiwalu Malta - w 1991 r. - była kameralnym przedsięwzięciem. Choć występy zagranicznych artystów już na starcie nadały festiwalowi międzynarodową rangę, w repertuarze znalazło się zaledwie osiem spektakli. Wśród nich było legendarne Mięso Teatru Ósmego Dnia - zespołu, który właśnie wrócił do Polski z przymusowej emigracji. Dwa lata później liczba przedstawień (bo przez lata Malta była właśnie festiwalem teatralnym) wzrosła do 50. Na plenerowe spektakle nad Jeziorem Maltańskim i w centrum miasta przychodziły tłumy. Poznań wtedy po prostu żył teatrem.

Najnowszą historię Malty buduje już nie tylko teatr, ale także muzyka, taniec i akcje plastyczne. W minionym roku organizatorzy mówili o 300 wydarzeniach.

Malta zaczęła się zmieniać mniej więcej w połowie poprzedniej dekady. Od 2010 r. jej kolejne odsłony noszą jeden spójny temat - idiom. W ubiegłym roku hasłem przewodnim był Człowiek-Maszyna, dwa lata temu - Azja, wcześniej - Wykluczeni. Oswoiliśmy nową formułę. Już jest nasza." - podsumowują trwającą już od ponad dwóch dekad działalność Malta Festival Poznań dziennikarze Gazety.

My zachęcamy do przeczytania krótkiej historii Malty autorstwa Katarzyny Tórz. Dowiecie się z niej jaki był Malta Festival w latach 90-tych, jakie przeobrażenia przeszedł i co wyróżnia go dziś.

Maltę na łamach Gazety typowali m.in.:

dr Doroty Piontek, politolożki z UAM "Festiwal Malta wychodzi poza granice regionu czy kraju i zaprzecza wizerunkowi Poznania - nudnego miasta biznesowego, do którego przyjeżdża się tylko na delegację."

Jan Koprowski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej: "Narzuca on [Festiwal Malta] trendy innym festiwalom i nie jest to tylko całkowicie komercyjna impreza. Można zobaczyć w Poznaniu najlepsze przedstawienia plenerowe, a ostatnio do festiwalu dołączyły również koncerty wielkich gwiazd, które z kolei promują Poznań w Europie.”

Adam Ziajski, dyrektor Teatru Strefa Ciszy: "(...) na pierwszym miejscu bez chwili wahania stawiam Festiwal Maltański. Jestem z nim związany, zwłaszcza z pierwszymi jego edycjami i uważam, że zmienił Poznań "nie do poznania". Cenię Festiwal za to, że dzięki niemu Poznań nie jest już postrzegany wyłącznie jako gnuśny i drobnomieszczański. Zmienił schemat myślenia o nas przez nas samych."

MICHAŁ MERCZYŃSKI

Człowiek, który wypromował na świecie festiwal Malta. W 1991 r. powołał do życia Malta Festival Poznań - wtedy tylko teatralny. Mimo zmian jego formuły szefuje festiwalowi do dziś. Od 2005 r. jest dyrektorem Narodowego Centrum Audiowizualnego.

W 2011 roku, w wywiadzie dla Gazety Michał Merczyński powiedział: "Malta jest projektem mojego życia, w którym jestem od A. I mam nadzieję, że nie będę do Z, że ten projekt mnie przeżyje. Bo jest tego wart."

Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Lista wszystkich nominowanych osób i wydarzeń