Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Na niecałe trzy miesiące przed rozpoczęciem festiwalu, którego tematem przewodnim jest w tym roku „Ameryka Łacińska: Mieszańcy” zapraszamy na rozmowę pod hasłem: „konsumpcja”. Będzie to pierwsze z trzech spotkań poświęconych Ameryce Łacińskiej. Wszystkie trzy spotkania poprowadzi Jarosław Gugała – dziennikarz, dyplomata, tłumacz, muzyk, od wielu lat związany z telewizją Polsat; w latach 1999–2003 Ambasador RP w Urugwaju.

29 marca gościem Jarosława Gugały będzie Paweł Zerka – ekspert w sprawach polityki europejskiej i latynoamerykańskiej. Podczas spotkania zapytamy m.in. jakie były sposoby krajów Ameryki Południowej na wydobycie się z biedy i uzależnienia od Zachodu oraz dlaczego fascynacja wolnym rynkiem oznaczała tu brutalną prywatyzację za wszelką cenę i konsumpcję do granic możliwości.

Wstępem do dyskusji będzie brazylijski film dokumentalny w reż. Marco Praso pt. „Estamira”. Jego tytułową bohaterką jest 63-letnia kobieta chora na schizofrenię, która od 20 lat mieszka i pracuje na wielkomiejskim wysypisku śmieci. Estamira nie akceptuje niesprawiedliwości świata, której sama doświadczyła w przeszłości i odmawia wszelkich kompromisów. Film był punktem wyjścia dla Alaina Platela, słynnego flamandzkiego choreografa (w 2010 r. pokazywał na Malcie spektakl „Out of context – for Pina”), do pracy nad spektaklem „Tauberbach”, którego premiera odbyła się w styczniu 2014.

Po spotkaniu, Tomasz Trąbski, mistrz kuchni z Concordia Taste, zaprezentuje w jaki sposób wykorzystując tanie, łatwo dostępne produkty stworzyć pyszne potrawy. Pokaże on też kilka niskobudżetowych inspiracji kulinarnych z Ameryki Łacińskiej m.in. z wykorzystaniem składników znalezionych w amazońskiej dżungli czy kilkutygodniowych marchewek. Pokaz kulinarny zwieńczy degustacja.

Przed południem, temat „konsumpcji” podejmą warsztaty z małej architektury dla dzieci (7-12 lat). „Bazowanie z recyklingu” to warsztaty budowania i urządzania baz z materiałów pozornie niepotrzebnych. Warsztaty poprowadzi Wojciech Janiak – architekt i budowniczy baz.

Wieczorem „Malta” pokaże spektakl „Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)” autorstwa grupy teatralnej Circus Ferus. Przedstawienie, które powstało w oparciu o raporty, sondaże, ankiety ukazujące dynamikę przemian ostatnich lat, jest intrygującym, nieco bolesnym, choć w dużej mierze zabawnym portretem statystycznego Polaka (i Polki). Metaforą współczesnej polskiej rzeczywistości stał się w spektaklu tytułowy lumpeks. Spektakl rekomendowany jest dla widzów pełnoletnich.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane 29 marca, przez Malta Festival Poznań z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru jest bezpłatny. Wstęp na film i dyskusję jest wolny. Na warsztaty można zapisać się nieodpłatnie pisząc na: zapisy@malta-festival.pl. Bezpłatne wejściówki na spektakl można odbierać w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44.

Tegoroczny Malta Festival Poznań odbędzie się w terminie 9-29 czerwca. Kuratorem Idiomu - „Ameryka Łacińska: Mieszańcy” jest Rodrigo García. Na „Malcie” reżyser pokaże swój ikoniczny spektakl „Golgota Picnic”, w którym w bezkompromisowy sposób oskarża świat ogarnięty niepohamowaną konsumpcją. W wywiadzie dla festiwalu Garcia mówił: „krytykuję fakt, że całe społeczeństwo żyje tylko po to, by konsumować. Pieniądze, które zarabiam w świecie kapitalizmu inwestuję w rzeczy sprawiające, że się rozwijam. Jutro jadę do Włoch, mam 4 dni wolnego i spędzę je, oglądając freski Giotta w Asyżu, a nie kupując dżinsy Armaniego. Nie mam problemu z samym kapitalizmem, tylko z tym, jak go używamy”.

„Maltę” zakończy 29 czerwca koncert Damona Albarna – wokalisty legendarnego zespołu Blur i współzałożyciela grupy Gorillaz. Albarn po raz pierwszy i jedyny w Polsce zagra utwory z solowej płyty „Everyday Robots”, na której opowiada o współczesnej egzystencji, grach komputerowych, telefonach komórkowych oraz o zderzeniu natury z technologią.

Więcej informacji: www.malta-festival.pl

29 marca / harmonogram
11:00-14:00 – Bazowanie z recyklingu – warsztat dla dzieci / wstęp: bezpłatne zapisy
16:00 – „Estamira” – film dokumentalny / wstęp wolny
18:00 – Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej / konsumpcja – rozmowa Jarosława Gugały z Pawłem Zerką / wstęp wolny
19:30 – niskobudżetowe inspiracje kulinarne z Ameryki Łacińskiej – pokaz kulinarny z Concordia Taste / wstęp wolny
20:30 – Circus Ferus „Tragedia w lumpeksie” – spektakl / wstęp: bezpłatne wejściówki
 

Pobierz materiały prasowe (zdjęcia)