Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Zdzisław Orłowski
Galeriafot. Zdzisław Orłowski

Czerwcowa Malta sięga do swoich korzeni, czyli do poznańskiej sceny teatralnej. Swoje spektakle pokażą m.in. Lech Raczak, Teatr Usta Usta Republika, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Porywacze Ciał oraz Teatr Ósmego Dnia. Festiwal od początku istnienia żyje w artystycznej symbiozie z poznańskim teatrem alternatywnym. Razem z Maltą powstawały, dorastały i zmieniały się słynne już dziś na całym świecie zespoły. Zapraszamy do zapoznania z prezentacjami najciekawszych poznańskich scen teatralnych i tanecznych. Już dziś warto zarezerwować wejściówki w cenie 15 zł.

Taneczny jubileusz

Specjalny program z okazji 10-lecia zapowiada Stary Browar Nowy Taniec, czyli pierwszy w Polsce (i wciąż jedyny na tę skalę) program prezentujący współczesną choreografię. Urodzinowy program rozpocznie się premierą Skutków Niezamierzonych Sjoerda Vreugdenhila, spektaklem zrealizowanym we współpracy z siedmioma polskimi tancerzami i kompozytorem Szymonem Brzóską. Przez kolejne dni w Starym Browarze prezentowane będą ostatnie spektakle produkcji Fundacji Art Stations Grażyny Kulczyk. Przez cały tydzień artyści, rezydenci programu Solo Projekt, nazywani przez krytyków „pokoleniem solo”, zaprezentują swoją praktykę i prace choreograficzne w ramach interaktywnej wystawy-instalacji, wzbogaconej o panele dyskusyjne i taneczne interwencje w Browarze.

Na scenie tanecznej Malty nie mogło zabraknąć Polskiego Teatru Tańca i poznańskiej Szkoły Baletowej. Wśród sześciu pokazywanych spektakli i etiud znajdzie się Dobrze, że tu jesteś, jubileuszowa produkcja, w której reinterpretowane są fragmenty choreografii zespołu z ostatnich 20-lat, w tym z wydarzeń premierowo pokazywanych podczas festiwalu Malta.

Teatralne premiery roku

Podczas Malta Festival Poznań będzie można też zobaczyć ważne premiery ostatniego sezonu z poznańskich teatrów instytucjonalnych. Łącząc ogień z wodą, kino z klasyką i wodewilem, amatorów z aktorami – Rychcik stworzył brawurowe przedstawienie. Będzie o nim głośno. – pisał Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej” – o pokazywanych w ramach Malty Dziadach. W Teatrze Polskim Dr@cula. Vagina dentata – spektakl Agaty Biziuk opisujący schematy płciowości, wampiryzm Internetu i fasadowość autorytetów.

Alternatywa w kontrataku

Nie byłoby Malty bez poznańskich zespołów teatru niezależnego. Dwa z nich – Teatr Strefa Ciszy i Teatr Usta Usta Republika – które dorastały wraz z festiwalem, w tym roku po raz pierwszy zaistnieją w programie jako prężnie działające ośrodki rezydencyjne, czyli Scena Robocza oraz Republika Sztuki Tłusta Langusta. Oba na festiwal proponują maltańskim widzom przeglądy, które mogłyby wypełnić program osobnego festiwalu. Na Scenie Roboczej wyczekujemy premiery Antywesternu w reżyserii znanej poznańskiej publiczności Laury Leish, czyli Ewy Kaczmarek. W Republice Sztuki Tłusta Langusta polecamy: zbierający świetne recenzje spektakl Uczta, w którym aktorzy Teatru Usta Usta Republika groteskowo krytykują castingi i talent shows oraz powrót prezentowanego premierowo na Malcie a później odnoszącego sukcesy na licznych festiwalach Oun Teatru Porywacze Ciał. Tymczasem na scenie Baraku Kultury, która w ostatnich latach stała się ważnym ośrodkiem poznańskiej kultury, zobaczymy najnowszy spektakl rezydującego tam Teatru Ba-Q, czyli Toast.

Lech Raczak – legendarny aktor i reżyser, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Malta, wraz z powołaną przez niego fundacją Orbis Tertius, zaprezentuje w czerwcu głośną premierę ostatniego roku Spisek smoleński. W Teatrze Ósmego Dnia będzie można natomiast wziąć udział w otwartych próbach do multimedialnego monodramu Egzorcyzmy, autorstwa Tadeusza Janiszewskiego.

Malta coraz młodsza

Nowością w programie Malta Festival Poznań jest projekt Młoda Malta, zainicjowany przez Gimnazjum i Liceum Akademickie Da Vinci przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Uczniowie z m.in. Danii, Hiszpanii, Ukrainy, Malawi i różnych miast Polski pokażą przygotowywane przez ostatnie kilka miesięcy spektakle, a wszyscy razem podczas warsztatów stworzą widowisko finałowe Zmysł udziału oraz happening, który pokażemy w Generatorze Malta na pl. Wolności.

Swoją obecność w Generatorze Malta zaznaczą również poznańskie zespoły tworzące nie tylko dla dzieci takie jak: Teatr Fuzja oraz Agata Bronisz, Eva Rufo, Justyna Suliba i Bernadetta Szwarc. Wiele wrażeń czeka także na naj-najmłodszych maltańczyków – wyjątkowo na początku lipca zapraszamy na Sztukę Szuka Malucha.

Obierz wejściówkę!

Na spektakle obowiązują maltańskie wejściówki w cenie 15 zł, dostępne w sprzedaży na www.malta-festival.

Na wydarzenia odbywające się w ramach Generatora Malta i Młodej Malty wstęp jest wolny.

Od dziś w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) dostępne są bezpłatne wejściówki na otwarte próby monodramu Egzorcyzmy a także kolejna pula bezpłatnych wejściówek na spektakle Anne Teresy De Keersmaeker oraz MAPA Teatro.