Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Sérgio Caddah
Galeriafot. Sérgio Caddah

Przedstawiamy sześć wydarzeń z programu Idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy i już dziś zachęcamy do zaplanowania swojej Malty. Wejściówki na wydarzenia Malta Festival Poznań w cenie 15 zł są już dostępne na www.malta-festival.pl. W sprzedaży pozostały także ostatnie maltańskie karnety!

Ameryka Łacińska to kontynent kontrastów: od radykalnych ruchów lewicowych w latach 70. XX wieku po dyktatury prawicowe w latach 80., od skrajnej biedy do potęgi gospodarczej, od karnawału i kosztownego Mundialu do codziennej rzeczywistości w fawelach bez prądu, wody i środków do życia. Na tym gruncie wyrośli idiomowi twórcy – krytyczni wobec świata, swoją społeczną wrażliwość i wyraziste poglądy polityczne przekładający na mocną, angażującą odbiorców estetykę. Wydarzenia tegorocznego Idiomu stworzą żywą, subiektywną panoramę Ameryki Łacińskiej, widzianą oczyma współczesnych artystów, z których większość będzie w Polsce po raz pierwszy.

Wykluczenie

De repente fica tudo preto de gente [Nagle wszędzie robi się czarno od ludzi] jest komentarzem brazylijskiego choreografa MARCELO EVELINA do sytuacji osób społecznie wykluczonych. Angażując ciała należące do czarnych, gejów, imigrantów; ciała, które nie mają w życiu nic do zdobycia ani nic do stracenia, tworzy widowisko, w którym aktorzy stają się niepokojącą masą przypominającą pierwotne plemię albo dziwny, mroczny organizm.

Sytuacja milionów ludzi, różnego pochodzenia etnicznego, zamieszkujących współczesny Meksyk, żyjących często bez dachu nad głową, w niepewności, z dnia na dzień i bez perspektyw, stanie się tematem performansu TANII SALOMONOFF. Tytułowa Madera [Drewno] to stos desek zebranych na ulicach Meksyku, których kolejne warstwy artystka odkrywać będzie podczas spektaklu.

Wobec systemu

Ciało performerki AMAPOLI PRADY symbolizować będzie peruwiańską dyktaturę. W Rewolucji artystka wyjdzie na scenę w szarym, szkolnym mundurku, jakie jej pokolenie nosiło przez 12 lat szkolnej edukacji. W tle słychać będzie peruwiański marsz – muzykę towarzyszącą pochodom organizowanym z okazji Dnia Narodowego Peru. W uroczystościach brali udział co roku wszyscy peruwiańscy uczniowie.

Orgia posiadania

W poznańskiej Starej Rzeźni dziesiątki wykonawców – wolontariuszy i profesjonalistów – stworzą świat, w którym w 20 scenach i sytuacjach, odsłonią komiczny i tragiczny charakter naszego „związku” z przedmiotami. W Under de si LUIS GARAY i DIEGO BIANCHI zaproszą widza do dziwnego, znajomego a zarazem obcego muzeum.

Temat podporządkowania życia nadmiernej i nieopanowanej konsumpcji powróci w spektaklu RODRIGO GARCÍI. W tym intensywnym, pełnym odniesień do kultury popularnej widowisku teatralnym aktorzy na stosie hamburgerowych bułek, niczym w zwyczajnym fastfoodzie, spożyją ostatnią wieczerzę współczesności. W Golgota Picnic argentyński artysta a zarazem kurator Idiomu, proponuje pesymistyczną diagnozę rzeczywistości - demaskuje hipokryzję nas samych - mieszkańców postkapitalistycznego świata.

Wcześniejszy tekst Garcíi, będący przewrotną adaptacją Króla Leara Williama Shakespeare’a, zainspirował EMILIO GARCÍĘ WEHBIEGO. Założyciel El Periférico de Objetos, czyli jednej z najważniejszych grup teatru niezależnego w Argentynie, przedstawi moralny portret naszych czasów przez pryzmat relacji międzyludzkich (miłosnych, społecznych i politycznych).

Wejściówki na te i wiele innych wydarzeń Malta Festival Poznań 2014 można kupić na www.malta-festival.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży biletów eBilet.pl (m.in. w salonach sieci Empik).