Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Agata Schreyner
Galeriafot. Agata Schreyner

Maltańska opera Czarodziejska góra to wspólna praca czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki. Libretto powstało w oparciu o słynną powieść Thomasa Manna opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos.

W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. Jak mówi autorka libretta: „okrutną podróżą Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat”.

Według Andrzeja Chyry „Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną”.

Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Miasta Kraków i Programu II Polskiego Radia.

Informacje o bezpłatnych wejściówkach w połowie maja.

***

Paweł Mykietyn jest kompozytorem i klarnecistą, od 2008 r. dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie, autorem muzyki do większości spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Jest również autorem muzyki filmowej, współpracował m.in. z Małgorzatą Szumowską, Mariuszem Trelińskim, Andrzejem Wajdą, Janem Hrywniakiem. W 2012 r. został nagrodzony prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu Essential Kiling Jerzego Skolimowskiego.

Mirosław Bałka jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów sztuk wizualnych, rzeźbiarzem, artystą wideo, twórcą instalacji. Jego prace znajdują się w takich muzeach, jak Tate Modern (Londyn), Museum of Modern Art (Nowy Jork), Hishhorn Museum and Sculpture Garden (Waszyngton), Museet for Samtid-kunst (Oslo), Stedelijk Van Abbemuseum (Eindhoven), The Museum of Contemporary Art (Los Angeles). W 2009 r. twórcę zaproszono do wystawienia swojej pracy w głównej sali Tate Modern.

Andrzej Chyra jest aktorem i reżyserem. Ukończył Wydział Aktorski (1987) i Wydział Reżyserii (1994) warszawskiej PWST. W latach 2000-2007 aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie, od roku 2008 aktor Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z ról w filmach, takich jak Dług, Zmruż oczy, Komornik, Katyń, Wszystko co kocham, W imię. W Operze Bałtyckiej wyreżyserował w 2012 r. bardzo dobrze ocenioną przez krytyków operę Gracze Dymitra Szostakowicza.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, a także Studium Scenariuszowe PWSFTiT w Łodzi. Jest autorką takich sztuk, jak Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Burmistrz, Walizka, Szajba, Zaginiona Czechosłowacja, Bruno Schulz: Mesjasz, Popiełuszko. Jej sztuki reżyserowali m.in. Michał Zadara, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Marcin Liber, Natalia Korczakowska, Iwona Siekierzyńska. Za sztukę Popiełuszko otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2012 r.