Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Potencjał artystyczny Ameryki Łacińskiej (...) to aktywność wulkaniczna, która ma swój początek w dalekiej przeszłości i która nie zamiera nawet wtedy, gdy brakuje dotacji państwowych czy zainteresowania ze strony rynku. Jest to aktywność bogata i płodna, aktywność niepohamowana, ponieważ jest sztuką i jako forma wyrazu artystycznego żywi się złożonym kalejdoskopem kultur.

Rodrigo García

W roku 2014, w piątej już odsłonie tematycznego nurtu Malta Festival Poznań kierujemy uwagę na daleki zachód i południe – w stronę Ameryki Południowej i Środkowej. Kuratorem Idiomu jest jeden z najbardziej oryginalnych i odważnych twórców współczesnego teatru – Rodrigo García, który dzięki swojemu doświadczeniu życiowemu i artystycznemu łączy Amerykę Łacińską z Europą. García w swojej twórczości w bardzo osobisty i zaangażowany sposób poddaje ostrej diagnozie kapitalizm, wyzysk, globane reguły rządzące światem. Postrzega go jako miejsce podporządkowane żądzy zysku usprawiedliwiającego przemoc, niesprawiedliwość i sankcjonującego metafizyczna pustkę, w której godzimy się żyć.

Wybór kuratora nie jest więc przypadkowy. W Idiomie: Ameryka Łacińska. Mestizos / Mieszańcy chcemy zadać pytania nie tylko o przyszłość roli politycznej, gospodarczej i kulturowej tego regionu na globalnej mapie, ale także odczytać w nich wspólne dla doświadczenia współczesnego obywatela Europy i Ameryki Łacińskiej sprawy: znaczenie historii w świadomości kolektywnej i osobistej, zmieniającą się definicję wolności, strategie sprzeciwu wobec wyzysku, alienacji i unifikacji. Wreszcie: zbliżyć się do doświadczenia codzienności Ameryki Łacińskiej.

Czytaj także:
tekst kuratorski Rodrigo Garcíi
o idiomie: Ameryka Łacińska
o teatrze Rodrigo Garcíi