Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Już po raz czwarty program Malta Festival Poznań zbudowany jest wokół tematu przewodniego – idiomu. W tym roku brzmi on „oh man, oh machine / człowiek-maszyna” i skupia się na relacji człowieka i maszyny rozumianej jako synonim szeroko pojętej technologii. Postęp technologiczny towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i jest jednym z najważniejszych elementów i warunków rozwoju cywilizacyjnego, jednak nigdy wcześniej technologia nie zrewolucjonizowała w tak dużym stopniu życia tak szerokich mas jak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Różnego rodzaju maszyny podtrzymują i ratują życie, wyręczają w mnóstwie uciążliwych prac, dostarczają rozrywkę i przyjemności, ułatwiają komunikację, dbają o nasze bezpieczeństwo i komfort, a jednocześnie nas kontrolują, czy wręcz obezwładniają, zawłaszczają nasz czas i zmieniają nasze relacje z innymi ludźmi. W bogatym i różnorodnym programie ułożonym przez kuratora festiwalu - Romeo Castellucciego, znajdziecie Państwo spektakle, instalacje i projekty wybitnych twórców z różnych dziedzin sztuki, odnoszące się mniej lub bardziej dosłownie do tego fascynującego tematu.

W tym roku „Malta” po raz pierwszy potrwa aż cztery tygodnie, do 20 lipca, kiedy to odbędzie się pierwszy i jedyny w Polsce koncert zespołu ATOMS FOR PEACE, nowej formacji założonej przez lidera Radiohead Thoma Yorke’a, któremu towarzyszyć będzie m.in. jeden najlepszych basistów na świecie - Flea z Red Hot Chili Peppers. Dodatkową atrakcją będzie pierwszy w naszym kraju koncert doskonałej amerykańskiej wokalistki Chan Marshall, znanej jako CAT POWER. Ale już w ten piątek odbędzie się (28/06) inne unikalne wydarzenie muzyczne – koncert legendarnego zespołu KRAFTWERK, któremu towarzyszyć będą spektakularne wizualizacje w technologii 3D.

Nowością jest projekt GENERATOR MALTA, czyli bogaty program wydarzeń artystycznych i społeczno-artystycznych akcji partycypacyjnych adresowanych do szerokiej publiczności. Centrum tych wydarzeń znajdzie się na placu Wolności, gdzie zbudowaliśmy zielone i otwarte dla wszystkich mikromiasto z piekarnią, ekologicznym targiem, zdrową kuchnią, barem, księgarnio-czytelnią, strefą relaksu i dwoma scenami – teatralną i klubową, na których zaprezentujemy spektakle, koncerty i pokazy filmowe. Zapraszamy też na spotkania, warsztaty, rozmowy i fajfy – czyli popołudniowe potańcówki przy muzyce na żywo.

Nie każdy spektakl czy koncert jest dla wszystkich, ale każdy w naszym programie znajdzie coś dla siebie! Zespół festiwalu i nasi fantastyczni wolontariusze są do Państwa dyspozycji – chętnie doradzimy i pomożemy w skonstruowaniu Państwa indywidualnej ścieżki festiwalowej. Zachęcamy do zapoznania się z naszych programem na stronie www.malta-festival.pl oraz na afiszach i ulotkach dostępnych w naszych lokalizacjach festiwalowych oraz w CIMie i w salonach Empik.

Stałe punkty programu GENERATORA MALTA na placu Wolności:

10:00 – 11:30 – zacznijmy dzień od porannych ćwiczeń jogi lub tai- chi. Dzisiaj joga z Ullą Wilczyńską-Kalak (Namaste Yoga). Ćwiczenia odbywają się codziennie, zapraszamy! Prosimy o przynoszenie własnej maty do ćwiczeń.

10:00 – 18:00 - Miasto przyjazne dziecku - specjalnie utworzona strefa dziecka będzie dla najmłodszych okazją do beztroskiej zabawy, ale także możliwością wzięcia udziału w rozwijających wyobraźnię warsztatach. Każdego dnia w otwartym kąciku dla dzieci z meblami Smart by VOX najmłodsi będą rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną i kształtować kreatywność poprzez liczne zadania twórcze.

12:00 -15:00 – Silent Malta - nasz przepis na wczesnopopołudniowy relaks: wygodny hamak + słuchawki bezprzewodowe, a w nich: na kanale 1 – doskonałe słuchowiska z archiwum Polskiego Radia (Smakosz, Początek sezonu – Teatrzyk Zielone Oko, Salto, Schizofrenia, Z głębokości wód, Andy) oraz kolejne odcinki napisanej specjalnie dla nas Miejskiej Powieści Odcinkowej czytanej przez Magdalenę Popławską i Andrzeja Chyrę. To nasz wspólny projekt z warszawskim Nowym Teatrem i radiową Trójką. Autorami poszczególnych odcinków są: Sylwia Chutnik, Bartosz Żurawiecki, Tomasz Man, Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Krzysztof Bizio; na kanale 2 – muzyczne sety przygotowane przez Annę Nowaczyk.

10:00-18:00 – Lokal:Piekarnia

10:00 – 22:00 – Lokal:Kuchnia – nasze bistro prowadzone przez pasjonatów sztuki gotowania. Posiłki przygotowywane są jedynie z produktów dostarczanych przez lokalnych producentów żywności.

DZIEŃ PIERWSZY 24 czerwca

Równolegle zapraszamy wszystkich posiadaczy niepotrzebnych przedmiotów na Wolnoart, czyli cykl warsztatów recyklingowych gdzie nasze stare przedmioty odzyskają dawną świetność w duchu najnowszych trendów dizajnerskich! Nie wszystko jednak dzieje się na placu wolności, Pawilon Stara Gazownia oferuje spektakl dla dzieci od 0,5 do 3 lat brzUCHO. Jest to powrót do przestrzeni z której wszyscy się wywodzimy. Jeśli twój maluch lubi południowe drzemki nie martw się, spektakl powtarzany jest również o godzinie 17.
O godzinie 12:30 i 16:00 sztuka dalej szuka malucha w Pawilonie Nowa Gazownia. Odbędzie się tu koncert Pstryk! Abecadło oparty na pobudzających wyobraźnię i emocje piosenkach do słów Juliana Tuwima, skomponowanych przez Jarka Kordaczuka z okazji Roku Tuwima.

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta inicjuje Fajfy, czyli potańcówki, które co dzień zmienią plac Wolności w parkiet o godzinie 17! Dla lubiących muzykę i taniec obecność obowiązkowa!

Pierwsza odsłona sztuk wizualnych Transnature is here odbędzie się od godziny 17 w Starej Rzeźni. Pokazane na wystawie prace mieszczą się w ramach tak zwanej cyberekologii. Ostatni zwiedzający wchodzą o 20:30.

W Auli Artis o godzinie 19:00 odbędzie się Nora. Jest to współczesne odczytanie dramatu Dom lalek Henryka Ibsena, ukazującego kobietę zdominowaną przez otaczających ją mężczyzn. Tą koprodukcję Malta Festival będzie można zobaczyć jeszcze jedynie jutro o tej samej godzinie. Zamiast włączać dziecku telewizor na dobranoc, zabierz je na wyjątkową Wieczorynkę na żywo. Projekt zabierze dzieci w świat literatury dziecięcej poprzez wspólne czytanie, interpretowanie, modulowanie, tworzenie historii, charakterów i postaci. Do wspólnej zabawy zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 9 lat oraz dzieci z niepełnosprawnością lekką od 10 do18 lat.

SOCÌETAS RAFFAELLO SANZIO to wybitny włoski kolektyw teatralny, którego współtwórcą jest kurator tegorocznej idiomowej części festiwalu- ROMEO CASTELLUCCI. The Four Seasons Restaurant, rozpoczynający się o godzinie 20:00, to spektakl inspirowany cyklem abstrakcyjnych prac Marka Rothki. Podejmuje temat powierzchowności świata. Dla CASTELLUCCIEGO rozrywka to więzienie, w którym żyjemy na co dzień a jedyną szansą na wolność jest sztuka.

Po raz pierwszy w Polsce zostaną w jednym miejscu pokazane trzy spektakle Marty Górnickiej. Pierwszy Tu mówi chór rozpocznie się na placu Wolności o 21:30. Spektakle są emocjonalnym i przenikliwym komentarzem otaczającej nas rzeczywistości.

O 22:00 rozpoczynamy program maltańskich pokazów filmowych. Dzieło Pièce touchée Martina Arnolda zobaczyć można na Dziedzińcu Szkoły Baletowej.

Na plac Wolności o godzinie 22:30 koncert zagra GRABEK (Wojciech Grabek), który należy do najciekawszych postaci młodej poznańskiej sceny alternatywnej.

Pierwszy dzień „Malty tradycyjnie już kończy Silent Disco, w tym roku na placu Wolności. To bardzo popularne wśród poznaniaków party, na którym tańczymy w bezprzewodowych słuchawkach do różnorodnej muzyki puszczanej aż na trzech kanałach. Początek o 23:59. (wstęp wolny, do wypożyczenia słuchawek konieczny jest jednak dowód lub prawo jazdy).

Kolejne dni Festiwalu przed nami, a z nimi szereg międzynarodowych wydarzeń teatralnych, muzycznych i tanecznych! Zapraszamy do świętowania następnego Festiwalu Malta razem z nami!