Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Paul Baila
Galeriafot. Paul Baila

Znamy nazwiska pięciu uznanych dyrektorów festiwali, którzy poprowadzą prestiżowe Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali. Program szkoleniowy organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali w ramach Akademii Festiwalowej gościć będzie po raz pierwszy w Polsce, między 20-27 października. Gospodarzem Atelier jest Malta Festival Poznań.

Wybitni dyrektorzy festiwali spotkają się w Poznaniu pod przewodnictwem Koordynatora Atelier Hugo De Greefa (byłego sekretarza Generalnego ESF, dyrektora generalnego Brugii – Europejskiej Stolicy Kultury 2002 oraz twórcy i byłego dyrektora belgijskiego Kaaitheater), by podzielić się doświadczeniem i wizją artystyczną z kolejnym pokoleniem młodych menedżerów festiwali. Wyselekcjonowani uczestnicy z całego świata będą mieli okazję przez 7 dni pracować z m.in.:

* Robyn Archer (Australia) – dyrektorką artystyczną festiwalu The Light in Winter w Melbourne, wiceprzewodniczącą australijskiej Council for Arts, doradczyni strategiczną Gold Coast Arts and Culture Queensland

* Markiem Ballem (Wielka Brytania) – dyrektorem artystycznym London International Festival of Theatre

* Nele Hertling (Niemcy) – wiceprzewodniczącą berlińskiej Academy of Arts

* Michałem Merczyńskim (Polska) – dyrektorem Malta Festival Poznań i Nostalgia Festival Poznań

Mentorzy poprowadzą wykłady, indywidualne konsultacje oraz intensywne warsztaty, których tematyka dotyczyć będzie artystycznych aspektów zarządzania festiwalem.

„Sześć poprzednich edycji Atelier utwierdziło nas w przekonaniu o misji Akademii Festiwalowej i nieustannej potrzebie tworzenia przestrzeni do zdobywania umiejętności i wymiany doświadczeń. Poznańska edycja będzie wyjątkową platformą, pozwalającą zdobywać doświadczenia i przekazywać wiedzę kolejnemu pokoleniu organizatorów festiwali, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – sztuce i artyście. Atelier umożliwia spotkanie ambitnym menedżerom kultury z różnych krajów i przyczynia się do rozwoju sektora festiwalowego i kulturalnego” – twierdzi Kathrin Deventer, sekretarz generalna ESF.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w Poznaniu jest kontynuacją zakończonych z sukcesem poprzednich edycji wydarzenia, które gościło już w Niemczech (Goerlitz, 2006), Bułgarii (Varna, 2009), Singapurze (2011), Turcji (Izmir, 2011), Słowenii (Lubljiana, 2012) i Wielkiej Brytanii (Edyburg, 2014). Mottem Atelier są słowa Bernarda Faivre d’Arcier: „Prawdziwą rolą festiwalu jest wpieranie artystów, by mieli odwagę i by angażowali się w nowe projekty”. Uczestnicy poznańskiej edycji Atelier dołączą do sieci Absolwentów, która liczy sobie 223 młodych organizatorów festiwali oraz 32 uznanych dyrektorów z 56 krajów świata.

 „Atelier w Poznaniu to dla młodych kuratorów i menedżerów festiwali wyjątkowa okazja do spotkania i dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniami. Co więcej, daje ono możliwość nauki i współpracy w ramach stale powiększającej się sieci Absolwentów Atelier Akademii Festiwalowej, bazującej na relacjach i doświadczeniach wyniesionych z Atelier” – mówi Darko Brlek, Prezes ESF i Akademii Festiwalowej.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali odbędzie się równolegle z siódmą edycją Nostalgia Festival Poznań, organizowanym przez Fundację Malta, w dniach 23-25 października. Program tegorocznej edycji festiwalu został stworzony w oparciu o międzykulturowy dialogu pomiędzy twórczością dwóch mistrzów: Tigrana Mansuriana – Ormianina, który w tym roku obchodzi 75. urodziny oraz Elliota Cartera – Amerykanina zmarłego w 2012 r., w wieku 103 lat. „Podczas festiwalu Nostalgia uczestnicy Atelier POZNAŃ 2014 będą mieli okazję doświadczyć i zbadać, jak dwie kultury (ormiańska i amerykańska), zantagonizowane podczas Zimnej Wojny, odnoszą się do siebie współcześnie, gdy relacja między nimi nie jest już przedłużeniem wrogiej relacji pomiędzy dwoma imperiami” – mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Więcej informacji na temat mentorów i uczestników:

www.TheFestivalAcademy.eu lub www.facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers.

Więcej informacji na temat Nostalgia Festival Poznań 2014: www.nostalgiafestival.pl.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (ESF) jest organizacją zrzeszającą festiwale w Europie i na świecie, reprezentującą 102 festiwale, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 41 krajów. ESF zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w 2006 roku; od 2013 roku jest ono organizowane przez Akademię Festiwalową. Atelier POZNAŃ 2014 wspiera Instytut Polski w Brukseli, CK Zamek, Instytut Adama Mickiewicza, Hotel Boutique Garden, Hotel NH Poznań i Goethe-Institut w Polsce. Arts Council Korea, Africalia Belgium i Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung wspierają uczestników z Afryki, Korei Południowej i Szwajcarii. Akademia Festiwalowa i Europejskie Stowarzyszenie Festiwali dziękują za wsparcie Komisji Europejskiej, władzom Flandrii oraz Miastu Gent.