Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. David Ruano
Galeriafot. David Ruano
  • Istotną częścią Idiomu, czyli tematycznego nurtu Malta Festival Poznań, jest FORUM, które uzupełnia program artystyczny o dyskusję nad zagadnieniami istotnymi dla najnowszej humanistyki. Adresujemy je do osób pragnących zderzyć festiwalowe wrażenia z tematami istotnymi dla przemian we współczesnym świecie.

    FORUM nie ma charakteru konferencji naukowej. Jest spotkaniem, rozmową, rodzajem okrągłego stołu, w którym biorą udział przedstawiciele różnych dziedzin i ludzie o różnych doświadczeniach – badacze, dziennikarze, artyści i pisarze.

    28 czerwca, sobota

    1) 12.00 Wykład otwierający – Suely Rolnik
    2) 12.30 Cyklon historii, uczestnicy: Mario Galdamez, Jarosław Gugała, Adam Leszczyński

    Punktem wyjścia w rozmowie poświęconej dwudziestowiecznej historii krajów Ameryki Łacińskiej będzie analiza lustrzanej relacji między historią ruchów lewicowych w Polsce a prawicowymi dyktaturami w krajach omawianego regionu. Zapytamy o dziedzictwo ruchów lewicowych lat 60. i 70. i ich wpływ na struktury społeczno-ekonomiczne Chile, Argentyny, Brazylii czy Meksyku po obaleniu dyktatur prawicowych. Na ile były one próbą odcięcia się od kolonialnej przeszłości, wydobycia się z biedy i uzależnienia od Zachodu? Na ile nasza polska historia wpływała na ocenę tych ruchów?

    Uczestnicy: Mario Galdamez, Jarosław Gugała, Adam Leszczyński

    3) 15.30-17.00 Nowy wspaniały świat. Na marginesach pamięci

    Hasło tegorocznego Idiomu – Mestizos / Mieszańcy jest metaforą utopii, idei spotkania, rozmowy, konfrontacji, zniesienia różnic kulturowych, rasowych i etnicznych. Za tą wyidealizowaną wizją kryje się jednak skomplikowana rzeczywistość – nierównomierny podział dóbr i wielkie nierówności społeczne. Nawet w wieloetnicznej Brazylii „kolorowe” są głównie przedmieścia, elita wciąż pozostaje biała. Szczególnie marginalizowana jest ludność rdzenna. Indianie są w krajach Ameryki Łacińskiej pozbawiani praw, a lokalne języki zanikają. W tej rozmowie tytuł Idiomu będzie łącznikiem między zagadnieniami polityczno-społecznymi a tematyką kulturową.

    Uczestnicy: Bogumiła Lisocka-Jaegermann, Justyna Olko, Mariusz Kairski

    29 czerwca, niedziela

    1) 12.30-14.00 Rozmowa z kuratorem Idiomu Rodrigiem Garcíą

    Rodrigo García jest jednym z najbardziej oryginalnych, zaangażowanych i radykalnych w swojej twórczej postawie artystów teatru. Argentyńczyk mieszkający w Hiszpanii łączy swoją osobą Amerykę Łacińską i Europę. García jest nie tylko kuratorem tegorocznego Idiomu, lecz także reżyserem spektaklu Golgota Picnic. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat jego argentyńskiego doświadczenia, koncepcji Idiomu oraz przedstawienia "Golgota Picnic".

    2) 15.30-17.00 Rzeczywistość artystyczna współczesnej Ameryki Łacińskiej

    Program tegorocznego festiwalu tworzą artyści, którzy wyrośli na społecznych, historycznych i kulturowych paradoksach Ameryki Łacińskiej, twórcy o sprecyzowanych poglądach politycznych i posługujący się wyrazistą estetyką. Jak rodzi się ich „aktywność wulkaniczna, która – jak pisze w tekście kuratorskim Rodrigo García – ma swój początek w dalekiej przeszłości i nie zamiera nawet wtedy, gdy brakuje dotacji państwowych czy zainteresowania ze strony rynku”. Jaka jest codzienna rzeczywistość twórców pracujących w krajach Ameryki Łacińskiej? Z jakimi problemami się borykają? Co ich określa? Czy można w ogóle mówić o wspólnej estetyce krajów Ameryki Łacińskiej?

    uczestnicy: Suely Rolnik, Fernando Castro Flórez oraz artyści Luis Garay i Erika Diettes

  • Fernando Castro Flórez – hiszpański filozof specjalizujący się w estetyce, profesor Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie, krytyk teatralny publikujący w takich gazetach, jak „El País”, „El Independiente”, „El Sol”, i kurator. Jest autorem wielu książek i esejów drukowanych w pracach zbiorowych i czasopismach. Kuratorował ponad sto wystaw indywidualnych i grupowych w muzeach na całym świecie.

    Mario Galdamez – Chilijczyk od 1977 r. mieszkający w Polsce. Działacz ruchu studenckiego w Chile, po zamachu stanu w 1973 r. związany z ruchem oporu przeciwko dyktaturze Pinocheta. Zdekonspirowany i represjonowany w 1975 r., zmuszony do opuszczenia kraju. W Polsce ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Polskim Radiu, publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Le Monde Diplomatique”. Wieloletni lektor języka hiszpańskiego i tłumacz.

    Jarosław Gugała – iberysta, w latach 1999-2003 ambasador RP w Urugwaju, dziennikarz związany z Telewizją Polską i Polsatem (reporter, wydawca, dyrektor, obecnie jeden z prezenterów głównego wydania Wydarzeń telewizji Polsat i prowadzący magazyny Gość Wydarzeń i Wydarzenia Opinie Komentarze w Polsat News), a także tłumacz i muzyk. Od 1983 r. współtworzy Zespół Reprezentacyjny, specjalizujący się w adaptacjach polskich piosenek i prezentacjach scenicznych utworów różnych obszarów kulturowych (Lluís Llach, Georges Brassens, piosenki sefardyjskie, brazylijskie).

    Mariusz Kairski – antropolog kulturowy, amazonista z 25-letnim doświadczeniem badawczym w Amazonii wenezuelskiej, ekwadorskiej i peruwiańskiej. Aktualnie pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach czasu, przestrzeni i tożsamości w tzw. społeczeństwach/kulturach przedpaństwowych, problematyką zmiany kulturowej, teorią i metodologią poznania odmiennych społeczeństw/kultur.

    Adam Leszczyński – dziennikarz, reporter, historyk. Publicysta „Gazety Wyborczej” i adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W czasach studenckich przejechał Amerykę Łacińską od Meksyku po Argentynę i od Peru po Urugwaj. Jako historyk specjalizuje się w badaniach nad zacofaniem, modernizacją i peryferyjnością – przede wszystkim Polski, ale nie tylko. Ostatnio wydał książki: Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980 (2013) oraz Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie (2013).

    Bogumiła Lisocka-Jaegermann – dr hab., iberystka, geografka zainteresowana rzeczywistością społeczną i kulturową Ameryki Łacińskiej, którą bada z perspektywy geografii kultury oraz geografii rozwoju. Ma doświadczenia terenowe z pobytów m.in. na Kubie, w Meksyku, Peru, Ekwadorze, Argentynie, Kolumbii, Wenezueli. Pracuje na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie zajmuje się tematyką społeczności afrolatynoamerykańskich.

    Justyna Olko – dr historii, prodziekan Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Pracowni Spotkania Starego i Nowego Świata. Specjalizuje się w etnohistorii i antropologii Mezoameryki przedhiszpańskiej i kolonialnej. Autorka takich książek, jak Turquoise Diadems and Staffs of Office. Insignia of Power in Aztec and Early Colonial Mexico (2005), Meksyk przed konkwistą (2010), Insignia of Rank in the Nahua World (2014). Została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta (2013) oraz Burger Fellowship Academia Europea (2013).

    Suely Rolnik – psychoanalityczka, jedna z najbardziej znanych filozofek kultury, kuratorka i profesor na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w São Paulo, na którym w 1982 r. założyła Centrum Studiów Podmiotowości w ramach Doktoranckiego Programu Psychologii Klinicznej. Od 2008 r. jest związana z Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA), w którym wykłada jako visiting professor. Opublikowała wiele książek, esejów, artykułów w czasopismach i katalogach w Europie i obu Amerykach, m.in. Micropolítica. Cartografias do desejo (wraz z Félixem Guattarim, 1986), wydanej w pięciu językach.