Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Nostalgia Festival Poznań 2012, fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaNostalgia Festival Poznań 2012, fot. Maciej Zakrzewski

www.nostalgiafestival.pl

Festiwal NOSTALGIA to nowatorski projekt muzyczny. Jego głównym celem jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów, w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records. Muzyka, którą tworzą, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina, Rosja) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową, światową jakość.

Muzyka NOSTALGII zrodzona jest z tęsknoty. Urzeka swą głębią. To sztuka prawdziwa, wyrafinowana, a przy tym nie przeznaczona tylko dla muzycznych koneserów. Jest symbolicznym spotkaniem wielu tradycji; niezwykłą próbą pogłębienia więzi oraz zrozumienia różnic we współczesnym świecie. Festiwal wpisuje się w dialog pozornie odległych świadomości i kultur, poszerzając horyzonty odbiorców i ucząc ich czegoś o nich samych.

Dotychczas na festiwalu gościliśmy takie znakomitości świata muzyki współczesnej jak: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Robyn Schulkovsky, Anja Lechner czy Eleni Karaindrou (2007), Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensemble, Holger Lampson, Alan Newcombe, Simon Jaunin, czy Agata Zubel (2009), The Hilliard Ensemble (2010), Erkki-Sven Tuur, Helena Tulve, Marcin Masecki (2011), The Gurdjieff Folk Instruments Ensemble, Piotr Orzechowski (2012). Program dotychczasowych edycji zbudowany był wokół kompozycji Arvo Parta, Tigrana Mansuriana, Valentina Silvestrova, Salvatore Sciarrino i Carlo Gesualdo, Jana Sebastiana Bacha, Erkki-Svena Tuura, Griegorija I. Gurdżijewa.

Już po pierwszej edycji festiwalu wytwórnia ECM Records uznała NOSTALGIĘ za wydarzenie bezprecedensowe, czego potwierdzeniem jest nagranie przez Manfreda Eichera na jednej z najnowszych płyt wydanych przez ECM, dwóch utworów, które polską prapremierę miały na Nostalgii 2007.