Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Jože Suhadolnik / Delo
Galeriafot. Jože Suhadolnik / Delo

Bernard Faivre d’Arcier: „Festiwal ma pomagać artystom rzucać wyzwanie, angażować się w nowe projekty”

Bernard Faivre d’Arcier, były wieloletni dyrektor Festiwalu w Awinionie i przewodniczący Biennale w Lyonie. Do zespołu prezenterów Atelier dołączył podczas Atelier GÖRLITZ 2006, Atelier WARNA 2009, Atelier SINGAPUR 2011, Atelier LUBLANA 2012 i Atelier EDYNBURG 2014.

„Sztuka może powodować niezgodę, niepokoić umysły, zmieniać percepcję świata, sposób myślenia. Sztuka może być niebezpieczna i dzielić ludzi, a to oznacza, że dyrektorzy festiwali ponoszą bardzo konkretną odpowiedzialność za budowanie bezpośredniej relacji z publicznością” – mówi Bernard Faivre d’Arcier

Bernard Faivre d'Arcier studiował ekonomię, zarządzanie i nauki polityczne, jednak wolał pracować dla Ministerstwa Kultury niż dla Ministerstwa Finansów. Polityka kulturalna jest, jego zdaniem, tak samo ważna jak gospodarcza. W swojej karierze kierował i doradzał zarządom licznych organizacji związanych ze sztuką we Francji i w całej Europie. Był wicedyrektorem Krajowego Instytut Audiowizualnego, wiceprezesem Krajowego Centrum Kinematografii, dyrektorem Krajowego Centrum Teatralnego oraz Doradcą ds. Kultury Premiera Francji Laurenta Fabiusa. Współpracował również z największymi festiwalami na świecie. Był dyrektorem Festiwalu w Awinionie (1979-1984, 1993-2003) oraz konsultantem festiwali w Houston, Tokio i Rzymie. Konsultując i opracowując wyraźne wizje artystyczne Bernard Faivre d'Arcier wywiera wpływ na polityczne strategie sztuki. Był przewodniczącym Departamentu Rozwoju Kulturalnego przy francuskim Ministerstwie Kultury (1984-1986), a także prezesem Międzynarodowego Funduszu Promocji Kultury (UNESCO) i Komisarzem Węgierskiego i Polskiego Sezonu Kulturalnego we Francji. Wprowadził na antenę kanał telewizyjny La Sept (obecnie Arte) i jest założycielem Europejskiej Sieci Teatralnej Theorem. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Biennale w Lyonie, wiceprezesa Theatre de la Ville de Paris i konsultanta ds. kultury w BFA-Conseil. Bernard Faivre d'Arcier jest również inicjatorem Instytucji Współpracy Kulturalnej Metz en scene.

„Bernard Faivre d'Arcier przekazał nam silną świadomość historii europejskich festiwali, w szczególności Festiwalu w Awinionie, który został zapoczątkowany w powojennej Francji przez właścicieli galerii. Bernard, podobnie jak inni mentorzy, poddał rozważaniu na czym polega bycie festiwalem. Chodzi o to, kiedy coś jest festiwalem, a kiedy sezonem zaprogramowanych wydarzeń. Co sprawia, że festiwal jest festiwalem?” – napisała Summa Durie, uczestniczka Atelier EDYNBURG 2014.