Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Paul Baila
Galeriafot. Paul Baila

„W Atelier istotna jest umiejętność formułowania wiedzy tak żeby przekazać ją następnemu pokoleniu twórców festiwali, skupiając się na samej istocie festiwali: na produkcji artystycznej” – mówi Hugo De Greef.

Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali zostało zainicjowane przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) w 2006 r., kiedy Hugo De Greef był jego Sekretarzem Generalnym (2004-2008). Dziś jest on koordynatorem generalnym Atelier, pełniąc również inne funkcje w sektorze kultury, zarówno w Belgii jak i na arenie międzynarodowej. Hugo De Greef jest nieustannie zaangażowany w tworzenie lepszych warunków dla sztuki i artystów na całym świecie. Jest współzałożycielem Informal European Theatre Meeting (IETM), flamandzkiego miesięcznika teatralnego „Etcetera”, międzynarodowego wydawnictwa „Theaterschrift”, Festiwalu Filozofii, Europejskiego Domu Kultury w Brukseli oraz Szkoły w Gaasbeek koło Brukseli (2013), miejsca pracy i rezydencji artystycznych. Przez dwadzieścia lat był dyrektorem zarządzającym brukselskiego Kaaitheater. Był również dyrektorem zarządzającym Europejskiej Stolicy Kultury Brugia 2002 oraz dyrektorem artystycznym Brukseli 2000. W latach 2007-2010 był dyrektorem zarządzającym Centrum Sztuki Flagey w Brukseli, a w sezonie 1998/1999 doradcą artystycznym Festiwalu Flandryjskiego. Działania międzynarodowe Hugo De Greefa obejmują m.in. współprodukcje z flamandzkimi i belgijskimi oraz innymi europejskimi i amerykańskimi artystami. W 1998 r. zorganizował prezentację sztuki flamandzkiej podczas Expo w Lizbonie, a w 2000 r. był członkiem komitetu doradczego festiwalu Theaterformen podczas Expo w Hanowerze. Był także inicjatorem festiwalu New Europe w Nowym Jorku w październiku 1999 r. Do niedawna Hugo De Greef pełnił funkcję Doradcy ds. Międzynarodowej Polityki Kulturalnej Minister Kultury Flandrii. Jest członkiem zarządu A Soul for Europe i Europejskiego Domu Kultury, a także rektorem PARTS, szkoły tańca w Brukseli założonej przez Anne Teresę De Keersmaeker, oraz prezesem Passa Porta, domu literatury w Brukseli.

„W każdej chwili odczuwaliśmy doświadczenie, które zdobył pełniąc różne funkcje jako dyrektor teatralny, ale również jako doradca ds. polityki kulturalnej w swoim kraju. Był dobrym organizatorem i liderem, wykazując się jednocześnie subtelną dyplomacją i świetną umiejętnością słuchania. […] Hugo De Greef potrafi słuchać, naprowadzać, dzięki czemu jest wybitnym mediatorem” – powiedział o nim jeden z uczestników Atelier LUBLANA 2012.