Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Pracownia GODny
Galeriafot. Pracownia GODny

Wilda i Jeżyce zostały wypełnione duchem poezji! Projekt miejskich murali Poezja jest tym, co rodzi się z życia, zrealizowany został przez Joannę Pańczak - kuratorkę programu Generatora Malta oraz Tomasza Genowa - studenta historii sztuki i filozofii w ramach wygranej w konkursie "Centrum warte Poznania". 

Na czterech miejskich ścianach Poznania przeczytamy wiersze Zbigniewa Herberta Nigdy o tobie (przy ulicy Kościelnej, niedaleko ul. Dąbrowskiego) czy Domy przedmieścia (przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Roboczej) i Tadeusza Różewicza Jul Słowacki (przy skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Wawrzyniaka). 

Szczególną, "miejską" poezję możemy odkryć na ścianie kamienicy przy ul. Fabrycznej 4 w Ogrodzie społecznościowym Wilda. Poemat Wiersz oddolny powstał w maju 2014 roku w ramach akcji na placu im. Cyryla Ratajskiego, gdzie Joanna Pańczak i Tomasz Genow zbierali odpowiedzi poznaniaków na pytania  "Dlaczego tu jesteś?", "Czego byś sobie życzył/a?", "Czy jest coś, czego się boisz?". Różnorodne, zebrane w całość słowa mieszkańców zostały ułożone w pierwszy muralowy wiersz w Poznaniu.

Wyeksponowanie poezji w kilku miejscach Śródmieścia jest uzewnętrznieniem potrzeby literatury w codziennym, zgoła nieliterackim, doświadczeniu. Każdy zmaga się przecież z przyziemnością i prozaicznością egzystencji, a poezja jest jedną z dróg ucieczki. By uczestniczyć w akcji wystarczy iść ulicą, rozglądać się i czerpać z poezji, która pozwala żyć nie tyle łatwiej czy przyjemniej, ale po prostu lepiej.