Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Spotkanie wokół Ogrodu Wilda / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaSpotkanie wokół Ogrodu Wilda / fot. Maciej Zakrzewski

 

Przejrzyj zdjęciowe wspomnienia z ogrodów i kiosku w galerii powyżej.

Od 2013 roku przestrzenie ogrodów są platformą spotkań ze społecznością lokalną. Jest to długofalowy proces nie tylko ożywiania miejsc, ale przede wszystkim nawiązywania więzi międzyludzkich. Każde z nich ma odmienny charakter, do którego dopasowaliśmy indywidualny program społeczno-artystyczny.

W 2014 roku działania w dzielnicach rozpoczęły się z początkiem marca i trwały aż do listopada, kiedy przygotowywaliśmy ogrody do zimy.

OGRÓD WILDA

W Ogrodzie Wilda wraz z Generatorem Malta prężnie działają mieszkańcy okolicznych kamienic, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, Rada Osiedla Wilda, studenci School of Form i Stowarzyszenie Wildzianie zrzeszające aktywistów tej dzielnicy. Zaczęliśmy od wspólnych porządków, przekopania ziemi i wysiania trawy. Potem przeprowadziliśmy warsztaty przyszłościowe, podczas których powstały plany na kolejne tygodnie, a przede wszystkim śródziemnomorska wizja ogrodu. Zasadziliśmy w nim jałowce i cyprysy, usypaliśmy 6 ton ziemi, żeby móc się wygrzewać na słonecznym wzgórzu skrytym w tyle ogrodu, pozyskaliśmy stare miejskie ławki, które wspólnie odnowiliśmy. Jest tu też kącik dla dzieci z domkiem i zjeżdżalnią, który powstał podczas warsztatów z młodymi bywalcami ogrodu i wspólna rabatka do obsadzenia ziołami. Podczas Malta Festival Poznań w Ogrodzie Wilda odbyły się m.in. koncert zespołu Laura Palmer Cover Story, spektakl Anais Fleur, i wiele kreatywnych warsztatów dla dzieci i młodzieży z dzielnicy.

OGRÓD ŁAZARZ

Niemniej aktywnie jest w Ogrodzie Łazarz, w którym również współpracujemy z mieszkańcami, Stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska i School of Form, a także z lokalnymi organizacjami: Szczepem Łazarz, Komitywą, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”, Galerią Raczej a przede wszystkim z Klubem Osiedlowym „Krąg”. Podczas warsztatów przyszłościowych, prowadzonych przez grupę Komitywa z Łazarza, mieszkańcy wspólnie zaplanowali charakter działań ogrodowych i społeczno-artystycznych. Do części roślinnej wprowadziliśmy dzikie gatunki roślin, które przez procesy urbanizacyjne zniknęły z krajobrazu miejskiego. By móc wspólnie biesiadować zbudowaliśmy meble ogrodowe z europalet i starych ławek parkowych oraz łączącą pokolenia huśtawkę. Część kulturalną wypełniliśmy wydarzeniami w dużej mierze zaproponowanymi przez mieszkańców. Odbyły się tu m.in. warsztaty rzeźby w drewnie, urbanistyczne warsztaty dla dzieci, wieczór tańca żydowskiego czy spektakl metodą kamishibai. Do tańca porwał ogrodowych sąsiadów koncert rodziny Hałasów. W czerwcu odbyła się tu debata, połączona z pokazami filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Marczewskiego, z okazji 25-lecia wolnej Polski, która skupiła przede wszystkim młodzież licealną i lokalnych aktywistów – byłych działaczy podziemia. Latem Kasztelania Ostrowska i Klub "Krąg" zorganizowali cykl warsztatów i wykładów "Spotkajmy się pod wierzbą...".

SZM21/PRACOWNIA

Na Jeżycach, za sprawą partnerstwa z inicjatywą dzielnico – szm21/pracownia, Generator Malta zrealizował projekt działań z przestrzenią. Szm21/pracownia to miejsce, które powstało w grudniu 2013 roku w jednej z najbiedniejszych jeżyckich kamienic. Pomysłodawcy miejsca: Agnieszka Chlebowska i Robert Ogurkis zaczęli działać z dziećmi, mieszkańcami, by pozytywną i kreatywną pracą odczarować mity dotyczące kamienicy na ul. Szamarzewskiego 21. Dzięki współpracy z Generatorem Malta możliwe było podjęcie kolejnego wyzwania: wyremontowanie i ożywienie kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Kiosk remontowali przede wszystkim chłopcy i dziewczyny z szm21/pracownia, do których z czasem dołączyli mieszkańcy. Kiosk stał się m.in. jednodniową kawiarnią, w której za darmo można było zjeść lokalne ciasto czy hummus, miejscem koncertów, debat i spotkań. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i aktywistów miejsce działa także w sezonie letnim.

I MIĘDZYNARODOWY ZJAZD TWÓRCÓW OGRODÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Bogate doświadczenie działań w trzech wymienionych wyżej przestrzeniach oraz ciągłe wyzwania zainspirowały nas do zorganizowania spotkania z twórcami ogrodów społecznościowych i miejskimi aktywistami z Polski i innych krajów Europy, w ramach I Międzynarodowego zjazdu twórców ogrodów społecznościowych. Wspólna uprawa ziemi jest coraz częstszą strategią społecznej aktywności dlatego postanowiliśmy wspólnie przyjrzeć się temu fenomenowi. Spotkanie rozpoczęliśmy od wycieczki rowerowej tropem poznańskich ogrodów, którą połączyliśmy z opowieściami o każdym z nich. W publicznej agorze na placu Wolności każdy z gości przedstawiał swój ogród, historię jego powstawania i specyfikę działań. Był to znakomity pretekst do wymiany doświadczeń, sposobów radzenia sobie z problemami, alternatywnych taktyk „wysadzania” miasta. Kotłujące się pomysły i pytania znalazły ujście podczas debaty prowadzonej przez Maxa Cegielskiego Komu zależy na ogrodach społecznościowych?. Sadzenie roślin w ogrodach to często tylko pretekst do wielu innych działań kulturalnych i społecznych i o tym udało nam się podyskutować.

Dziękujemy za współpracę:

Dziękujemy tym, którzy współtworzyli z nami ogrody społecznościowe i kiosk poprzez wspólną pracę: szm21/pracownia, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, wildecka inicjatywa lokalna wildzianie, Klub Osiedlowy "Krąg", School of Form, szczep Łazarz, pracownia chleba Godny, Komitywa.org, Rada Osiedla Wilda i przede wszystkim mieszkańcom Wildy, Łazarza i Jeżyc oraz firmom, które wsparły nasze działania: Agroteam, Vilmorin, Aquanet, San-Eko, ZZM i BHU Grupa Enea.