Atelier organizuje Europejskie Stowarzyszenie Festiwali – jedna z największych międzynarodowych sieci, zrzeszającej dziś ponad 100 festiwali z 42 krajów. Gospodarzem Atelier jest Fundacja Malta. Wydarzenie składa się z 7-dniowych warsztatów, konsultacji, dyskusji a także spotkań z przedstawicielami lokalnych instytucji kultury. 41 młodych menedżerów kultury z 23 krajów przeszło przez szkolenie prowadzone przez pięciu mentorów - uznanych dyrektorów festiwali.
Jeffrey Tan, uczestnik Atelier z Singapuru powiedział – „Jest to naprawdę rzadka i wyjątkowa okazja do poznania i uczenia się od bardzo doświadczonych mentorów i równie bogatych w doświadczenie współuczestników. To możliwość zatrzymania się i zastanowienia się, posłuchania, poznania i ponownego odkrycia, dlaczego robię to, co robię i w jaki sposób prowadzę swój festiwal”.
Podczas sesji zamykającej Atelier 26 października, renomowana dyrektor artystyczna Robyn Archer stwierdziła – „Istotnie, to właśnie może stanowić opis Atelier, podczas którego zwieramy naprawdę międzynarodowe szeregi, nasycamy się pomysłami w skondensowanych ramach czasowych i wyłaniamy się zmęczeni, ale ponownie napełnieni energią. Część naszych poglądów się zmienia i być może jesteśmy nieco zdezorientowani, ale na pewno nie pokonani – wyjeżdżamy z poczuciem, że nie jesteśmy sami i na pewno z nadzieją oraz nowymi metodami i strategiami”.
Wprowadzona przez Michała Merczyńskiego, dyrektora Malta Festival Poznań, Agata Grenda, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, podkreśliła, iż pomysły stanowią wiedzę otwartą i nie powinny być przypisywane jakiejkolwiek jednej osobie.
Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, przedstawił swoją organizację opisując ją jednym zdaniem jako „business in relationships", w którym najważniejsi są ludzie.
Kathrin Deventer, Sekretarz Generalna EFA, powiedziała – „EFA ma przyszłość tak długo jak sieć festiwali będzie inwestować w szkolenia i kolejne pokolenie ich twórców. Sieć absolwentów Atelier niesamowicie wzbogaca sieć Stowarzyszenia”. Podziękowała również wszystkim zaangażowanym w sukces Atelier POZNAN 2014: przede wszystkim gospodarzowi – Malta Festival Poznan, Instytutowi Polskiemu – Wydziałowi Kulturalnemu Ambasady RP w Brukseli, Centrum Kultury ZAMEK, Instytutowi Adama Mickiewicza, Hotelowi Boutique Garden, Hotelowi NH Poznań i Instytutowi Goethego w Polsce. Podziękowała również za ich wkład Arts Council Korea, Africalia Belgium i Pro Helvetia Switzerland, a także wszystkim placówkom kulturalnym Poznania.
POZNAN 2014 potwierdził standard doskonałości wyznaczony w poprzednich edycjach i torujący drogę dla kolejnego Atelier w 2015 r., który odbędzie się w dniach 21-27 marca w Bejrucie, we współpracy z Beiteddine Art Festival. Zgłoszenia do Atelier BEIRUT 2015 należy nadsyłać do 31 października 2014 r. Hugo De Greef, Koordynator Generalny Atelier, raz jeszcze zaznaczył charakteryzujące go aspekty: sztukę i artystę, 7 dni, 41 uczestników z 23 krajów, mentorów oraz miasto Poznań, które wyznaczyły ramy tego wydarzenia i stworzyły możliwość intensywnego dzielenia się wiedzą.
Zobacz zdjęcia z zakończenia Atelier na: www.nostalgiafestival.pl
Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali POZNAŃ 2014 jest kontynuacją sukcesów, jakimi były poprzednie edycje wydarzenia, które gościło już w Niemczech (Goerlitz, 2006), Bułgarii (Varna, 2009), Singapurze (2011), Turcji (Izmir, 2011), Słowenii (Lubljiana, 2012) i Wielkiej Brytanii (Edyburg, 2014).
Więcej informacji:
www.TheFestivalAcademy.eu lub www.facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers.
Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) jest organizacją patronacką dla festiwali w Europie i na świecie, reprezentującą 102 festiwale, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 41 krajów. EFA zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w 2006 roku; od 2013 roku jest ono organizowane przez Akademię Festiwalową. Atelier POZNAŃ 2014 jest współorganizowane przez Malta Festival Poznań i wspierane przez: Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania, Instytut Polski w Brukseli, Centrum Kultury Zamek, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar, Concordia Design, School of Form, Galerię ABC, Fundację Europejskie Forum Sztuki, Enter Music Festival, Hotel Boutique Garden, Hotel NH Poznań, Goethe-Institut w Warszawie i Pol-Car. Arts Council Korea, Africalia Belgium, Pro Helvetia i Schweizer Kulturstiftung umożliwiły wzięcie udziału w Atelier uczestnikom z Afryki, Korei Południowej i Szwajcarii. Akademia Festiwalowa i Europejskie Stowarzyszenie Festiwali dziękują za wparcie: Komisji Europejskiej, władzom Flandrii i Miastu Gandawa.