Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Damon Albarn wystąpił 29 czerwca w Starej Gazowni na zakończenie Malta Festival Poznań 2014. Poniżej prezentujemy recenzje, opinie i fotorelacje z koncertu:


Jacek Cieślak, Damon Albarn na finał Malty, "Rzeczpospolita" 

O tym, czy Damon Albarn czuje się świetnie na scenie i ma znakomite przyjęcie widowni - świadczy zawsze liczba wykonanych przez niego piosenek. W Poznaniu Brytyjczyk pobił rekord, śpiewając aż dwadzieścia dwie, a bywa że show kończy się na siedemnastu.
(...)
Wczorajszą wisienką na torcie stanowiło prawykonanie premierowego utworu, w czym dopomógł towarzyszący muzykowi chórek gospel. Nie zdarzyły się wcześniej podczas obecnego tournee takie niespodzianki! Albarn był w tak dobrym humorze, że długo nie mógł rozpocząć swojego sztandarowego przeboju z najnowszej płyty „Everyday Robots". (...) przez cały czas trwania koncertu zachowywał się niezwykle serdecznie i spontanicznie, schodząc ze sceny kilkakrotnie, by przybić piątkę fanom.

Marek Fall, Damon Albarn na Malta Festival Poznań 2014: Clint Eastwood u Smarzowskiego [relacja z koncertu], "Onet Muzyka"

(...) ten koncert w strugach deszczu, zrealizowany w scenerii jak z filmów Wojtka Smarzowskiego był doświadczeniem piękniejszym od wielu festiwalowych superprodukcji.

To naprawdę szczęśliwe zrządzenie losu, że Damon Albarn ponownie zawitał do Polski i zagrał w tak niecodziennym miejscu. Jeżeli nasi idole mają się starzeć i zamieniać w klasyków 40+ to tylko w takim stylu.

Michał Wiraszko, Świetny Damon Albarn na koniec Malty, "Gazeta Wyborcza" 

(...) kiedy podziękował pierwszym rzędom za wspólne śpiewanie piosenek z nowej płyty, widać było, że naprawdę jest pod dużym wrażeniem. Z pewnością nie mniejsze wrażenie musiała na nim zrobić akcja fanowska podczas utworu "Photographs", kiedy to mnóstwo ludzi wyciągnęło ręce w górę, trzymając w nich... czarno-białe fotografie.

Karolina Lewandowska, Magia Albarna w Poznaniu, "Music Is"

Koncert należał raczej do tych spokojnych, ale klimatycznych. Tych, które słuchacza wprowadzają w niezwykły trans przeprowadzając go przez świat pełen dźwięków i emocji.

Damon Albarn w Poznaniu, www.takduzogenialnejmuzyki.pl
 

Słuchacze dali się ponieść nie tylko muzyce, ale także nastrojowi artysty, który przez cały koncert z uśmiechem wykonywał kolejne utwory. Melancholijne kawałki z solowej płyty, jak np. „Everyday Robots”, „Photographs (You Are Taking Now)” – podczas którego publiczność wyciągnęła zdjęcia – czy kończący koncert „Heave Seas of Love” przyjemnie bujały i wprowadzały nieco intymną atmosferę. Szczególnie w przypadku wykonywanych na pianinie ballad, których klimat dodatkowo wzbogacał padający deszcz.


Fotorelacja:  www.takduzogenialnejmuzyki.pl

Andrzej Hajdasz, Maltafestival 2014 - Damon Albarn, koncert finałowy, www.wiadomosci24.pl, fotorelacja

Choć jego styl komponowania można nazwać eklektycznym to i tak na jego koncerty przychodzą tłumy.

Sebastian Gabryel, Damon Albarn na Malcie: Nasza relacja, "Kultura Online"
 

(...) Damon Albarn nie ma sobie równych. Wyciąga rękę do słuchacza, tak dosłownie jak i w przenośni. W dobrym humorze, zupełnie niepretensjonalnie gra kolejne utwory. W towarzystwie czterech muzyków i pięcioosobowego, gospelowego chórku. Ze skromnym instrumentarium skąpanym w nastrojowych, pastelowych światłach.

Paulina Kopajczyk, „Zobaczcie, jaką wspaniałą publicznością jesteście!” – Damon Albarn & The Heavy Seas na Malta Festival, www.magnetoffon.info
 

Damon Albarn wzruszony był faktem, że zgromadzeni znają słowa każdego utworu. Bardzo często w trakcie koncertu porzucał mikrofon, podchodził jak najbliżej sceny i śpiewał z ludźmi, dyrygował tłumem. Jednym z piękniejszych momentów wczorajszego wieczoru były czarno-białe fotografie wyciągnięte przez tłum na Photographs (You are taking now).

Fotorelacja: Rafał Zawadzki

Fotorelacja: fuckyouhipsters.blogspot.com