Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Program Nostalgia Festival Poznań 2014 oparty jest na międzykulturowym dialogu pomiędzy kompozycjami dwóch mistrzów: Tigrana Mansuriana – Ormianina, który w tym roku obchodzi 75-te urodziny i Elliotta Cartera – Amerykanina, zmarłego w 2012 r., w wieku 103 lat. Festiwal zaplanowany w tym roku na 23-25 października od siedmiu lat prezentuje muzykę, której źródłem są różne narody, kultury i tradycje. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie organizowane po raz pierwszy w Polsce Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali (Atelier for Young Festival Managers), które odbywa się od 8 lat w różnych miejscach świata z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (European Festival Association) – jednej z najstarszych europejskich sieci, zrzeszającej dziś ponad 100 festiwali z 42 krajów.

Podczas „Nostalgii" zbadamy jak dwie kultury – ormiańska i amerykańska, zantagonizowane w latach Zimnej Wojny, mają się do siebie dzisiaj, kiedy ich zależność przestała być przedłużeniem wrogości dwóch imperiów.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Tigran Mansurian, który nie tylko spotka się z publicznością, ale też da popis możliwości interpretacyjnych mierząc się ze swoimi kompozycjami fortepianowymi. Wspólnie z nim zagra Anja Lechner, jedna z najznakomitszych wiolonczelistek na świecie. Ich występ przygotowany we współpracy z ECM Records otworzy tegoroczny Nostalgia Festival Poznań. Tego samego wieczoru młody, a zbierający już świetne recenzje polski zespół Neo Quartet zinterpretuje String Quartet No. 2 Mansuriana i String Quartet No. 2 Cartera.

Drugi wieczór wypełnią utwory fortepianowe obu kompozytorów w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, wybitnego polskiego pianisty, który będzie polskim akcentem w dialogu między dwoma wielkimi mistrzami.

Trzeci wieczór koncertowy będzie wyjątkowy ze względu na polską premierę wybitnego dzieła Tigrana Mansuriana „Requiem", poświęconego pamięci ofiar ludobójstwa w Armenii. Wyzwanie, które stawia utwór, podejmą tego wieczoru młoda poznańska Orkiestra Kameralna l'Autunno pod batutą Adama Banaszaka oraz Chór Akademicki UAM. Orkiestra pokazała niezwykły talent i dojrzałość podczas zeszłorocznej edycji „Nostalgii". Z tym większym zainteresowaniem czekamy na orkiestrowe interpretacje utworów Cartera i Mansuriana w kościele oo. Dominikanów.

Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz rozmowy przy instrumentach i obrazach prowadzone z kompozytorami, wykonawcami i teoretykami.

Równolegle do Nostalgia Festival Poznań, między 20-27 października, około czterdziestu pięciu młodych menedżerów kultury z całego świata weźmie udział w Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali. Mentorzy – dyrektorzy najbardziej prestiżowych festiwali – przeprowadzą uczestników przez intensywny program, który zawierać będzie wykłady, konsultacje, dyskusje, warsztaty a także spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji kultury. Gospodarzem prestiżowego Atelier, które wcześniej odbywało się podczas m.in. Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Międzynarodowego Festiwalu w Izmirze czy Festiwalu Lublana, jest Malta Festival Poznań.

Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki a na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Dołącz do wydarzenie na FB!

Więcej informacji www.nostalgiafestival.pl.