Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

W nowym sezonie Generator Malta ponownie wspiera działania DZIELNICO! - fantastyczną jeżycką inicjatywę, o której pisze pomysłodawczyni Aga Chlebowska.

Jeżyce odżywają! Jeżyce się otwierają! Yeżyce. Nie wierzcie nagłówkom. Tak naprawdę jest wiele miejsc, które powinny zostać otwarte, zbadane, oswojone. Węsząc podstęp w teoriach o fantastycznych rozkwicie dzielnicy, zaczęły się poszukiwania miejsca, które byłoby bazą działań, takiego które można by badać jako przestrzeń społeczną i odkrywać poprzez działania. Tak w miejscu dawnego zakładu fotograficznego, w ciemnej kamienicy, zimą 2014 roku, powstało miejsce szm21/pracownia. Pracownia stała się eksperymentem śmiałego wejścia w przestrzeń niedostępną, choć widoczną. Pierwszymi odźwiernymi była grupa dzieci mieszkających w kamienicy, w której powstała pracownia i stała się pracownią dla nich, dla dzieci, dla mieszkańców omijających kamienicę. Zaproszono głośno całą dzielnicę: DZIELNICO! Stało się to wspólnym zawołaniem, zaproszeniem, a w końcu nazwą działań.

Z nadejściem wiosny dzięki współdziałaniu z Generatorem Malta miejscem działań stał się kiosk, który miał być przyczółkiem efemerycznych akcji, a stał się miejscem regularnych spotkań sąsiedzkich, współpracy, wymiany myśli. Dzielnico mogło rozwijać kioskowe wyzwania również dzięki wsparciu Spółdzielczej Grupy Bankowej, Baśni Właśnie oraz Republiki Rytmu - Szkoły Muzyki Rozrywkowej: m.in. kiosk doczekał się także swojego słuchowiska. Młodzi gospodarze kiosku przez kilka miesięcy spotykali się z mieszkańcami Jeżyc i zdobywali historie o kiosku, które stworzyły jedną kioskową opowieść. Profesjonalne warsztaty poprowadzili: Dawid Dąbrowski - producent muzyczny oraz Maria Michalik - historyczka sztuki.

Projekt DZIELNICO powstawał w ramach programu “1 na 1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’, jego stypendystką była Agnieszka Chlebowska - inicjatorka. W działaniach towarzyszył jej Robert Ogurkis. Inicjatywa działa dzięki nieustającemu zaangażowaniu chłopców i dziewczyn z kamienicy, w której mieściła się szm21/pracownia.

Obecnie działania DZIELNICO planują, koordynują i obmyślają aktywiści i artyści, którzy potrafią świetnie pracować z dziećmi oraz działać ‘na miejscu’: Ela Niewiadomska, Katarzyna Wąsowska, Karol Kołodziejczyk, Dominika Szelążek. Partneruje im Generator Malta i Centrum Amarant.