Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Forsycja zakwitająca wiosną na jaskrawożółty kolor, przywędrowała do nas z dalekiej krainy, bo aż z Chin. A jak wiadomo, w tradycji chińskiej istotną rolę odgrywa ścisły związek kolorów z przepływem życiodajnej energii. Kolor żółty kojarzony jest z tolerancją, cierpliwością oraz mądrością życiową. Będziemy więc cierpliwie naszej forsycji doglądać, badać tolerancję mieszkańców i okolicznych instytucji na powstający ogród oraz nabywać życiowej mądrości i poszukiwać jej w innych.

Zaczęliśmy od wspólnego odkopywania historii placu Wolności, który niegdyś stanowił zieloną oazę, miejsce wypoczynku, spotkań – przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Bogactwo tej historii sprawiło, że spośród czterech proponowanych w centrum miasta lokalizacji, osoby, które brały udział w spotkaniach, wybrały na ogród właśnie "Plajtę". Inicjując ogródek na betonowym, opustoszałym placu, podejmujemy wyzwanie ożywienia tego miejsca. Poprzez wspólne sadzenie kwiatów, ziół, warzyw, krzewów owocowych wracamy do zielonych korzeni placu Wolności!

W powstawaniu ogrodu wspierają nas niezastąpieni partnerzy. Mocno zaangażowane w działania Stowarzyszenie „Lepszy Świat”, w którego siedzibie odbywały się dotychczasowe, zimowe jeszcze spotkania (lecz o atmosferze ciepłej i domowej zupełnie, dziękujemy za kubki wieczornej, gorącej herbaty!). Sypiący inspiracjami Jola i Dawid z Atelier Starzak Strebicki – Pracowni Architektury, dzięki którym powstaje projekt ogródka – w oparciu o opinie, sugestie, pomysły mieszkańców. Naszą botaniczną opoką są studenci z Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego. Cieszy nas bardzo aktywność i bezlik pomysłów Stowarzyszenia Plac Wolności, obecność przedstawiciela Rady Osiedla. Wolontariusze – Wasza pomoc jest bezcenna. Mieszkańcy – dzięki Wam to może się udać; dziękujemy i wciąż czekamy na resztę! Przyjdźcie dziś o 17:00 na plac Wolności!