Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Danuta Szaflarska
GaleriaDanuta Szaflarska

Gratulujemy twórcom filmu Inny Świat w reż. Doroty Kędzierzawskiej oraz zespołowi Narodowego Intytutu Audiowizualnego Polskiej Nagrody Fimowej Orła w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny!

10 marca 2014 r. odbyła się Gala Nagród Filmowych Orły 2014 w Teatrze Polskim w Warszawie. Prestiżowa Nagroda Orła w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny została przyznana dopiero po raz drugi. Laureatem zeszłorocznej edycji konkursu w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, i zarazem pierwszym laureatem w tej kategorii, został film Wirtualna wojna w reżyserii Jacka Bławuta. Najlepszy Film Dokumentalny jest 18. kategorią Orłów, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Inny Świat to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska - Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

"Oj muszę powiedzieć, że miałam bogate życie… no bo wszystko się zmieniało przy mnie… i wynalazki… powstawało… powstała telewizja, powstał komputer, zobaczyłam ludzi na księżycu…" - Danuta Szaflarska

Narodowy Instytut Audiowizualny jest współproducentem filmu. Więcej...