Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Jan Lauwers twórca wielokulturowej i transdyscyplinarnej grupy Needcompany zdobył nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości teatralnej na Biennale w Wenecji. Lauwers razem z Needcompany gościł dwukrotnie na Malta Festival Poznań. W 2010 r. zaprezentował słynny i świetnie przyjęty tryptyk Happy face/Sad face. Rok temu w Poznaniu zobaczyliśmy spektakl Marketplace 74. W grudniu 2013 r. Fundacja Malta we współpracy z Korporacja Ha!art wydała antologię Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany podsumowującą dotychczasowy dorobek twórczy Lauwersa.

Jan Lauwers jest dramaturgiem, reżyserem i artystą wizualnym, a Needcompany należy do najważniejszych współczesnych grup teatralnych, występując w teatrach i na festiwalach na całym świecie. W swoich spektaklach Lauwers w sposób nowatorski i świeży łączy ze sobą różne dziedziny sztuki – taniec, teatr, muzykę, film i sztukę wizualną.

W najnowszym wydaniu czasopisma "Teatr" Piotr Dobrowolski pisze o Lauwersie: "Założyciel Needcompany nie jest obrazoburcą, wichrzycielem, prowokatorem ani rewolucjonistą. Nie osłabia to wcale rezonansu jego twórczości, a przez lata „pracy z ludźmi i grania dla ludzi" (jak sam opisuje swoje działania) zasłużył także na zainteresowanie teoretyków, uznających go za ważnego współczesnego „artystę teatru". (Piękni Ludzie, Smutne Opowieści, "Teatr", 1 kwi 2014)

Więcej o Janie Lauwersie przeczytać można w antologii Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany. O wybitnym twórcy teatralnym i reformatorze sztuk performatywnych piszą specjaliści z różnych dyscyplin (Hans-Thies Lehmann, Marvin Carlson, Martin Harries, Juergen Pieters, Rudi Laermans, Georges Banu).

Więcej o książce znajdziesz TU.