Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

W poniedziałek o godz. 22.30 na pl. Wolności oficjalnie zainaugurujemy Malta Festival Poznań 2014! W programie otwarcia – Rebolledo, czyli meksykański partyzant disco. Koncert będzie żywiołową mieszanką nowych i starych elektronicznych dźwięków i przygotuje publiczność do nocy z Silent Disco. Kolejnym ważnym punktem inauguracji będzie debata z okazji 25-lecia wolnych wyborów. Dwadzieścia cztery lata temu, ciesząc się świeżo odzyskaną suwerennością – w tym wolnością zgromadzeń – powołaliśmy do życia Festiwal Malta. W poniedziałek o godz. 18.00 zapraszamy do dyskusji o początkach transformacji w Poznaniu i różnych obliczach odzyskanej wolności – także w kontekście kultury i jej roli w życiu społecznym.

W rozmowie weźmie udział gość specjalny – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, reżyser filmowy Jan Holoubek oraz represjonowani przez komunistyczny reżim poznaniacy, którzy wywarli istotny wpływ na kształt transformacji: Karol Działoszyński, Piotr Frydryszak, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski i Nina Nowakowska. Debatę poprowadzi Grzegorz Chlasta – kierownik redakcji publicystyki Radia dla Ciebie a wcześniej prowadzący audycje w TOK FM i programy w TVP Poznań. To tylko poniedziałkowy – inauguracyjny, przedsmak tego co będzie się działo przez trzy kolejne tygodnie na Malta Festival Poznań!

Pusty na co dzień pl. Wolności w czasie Malty stanie się miejscem spotkań, zabawy i sztuki. Każdy dzień rozpoczniemy zajęciami z capoeiry, później można będzie zagrać w bule i badmintona, wypożyczyć gry planszowe czy hula hop a także przejść się z Chile do Wenezueli po mierzącej 65m2 mapie Ameryki Łacińskiej. Już w poniedziałek wspólnie utkamy stół i rozpoczniemy budowę alternatywnego domu, który do soboty powstawać będzie w Generatorze Malta. Między zajęciami, latynoskimi oraz wielkopolskimi zapachami i smakami przyciągać będzie WOLNO kuchnia stworzona razem z Concordia Taste.

W wieczornym programie Generatora Malta znajdą się spotkania,plenerowe pokazy filmowe, spektakle najciekawszych polskich zespołów teatralnych i koncerty. W poniedziałek w ramach objętego patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego programu „Kino Wolność” pokażemy film "Pocztówki z Republiki Absurdu” Jana Holoubka, którego premiera odbyła się wczoraj w Warszawie. To film political fiction, który w przewrotny sposób pokazuje, gdzie bylibyśmy dziś, gdyby nie obrady Okrągłego Stołu. Kolejną propozycją filmową jest „Dokąd” w reżyserii Pawła Kędzierskiego, który jest niezwykłą kompilacją kronik filmowych oraz majstersztykiem montażu i realizacji dźwiękowej. Zaraz potem „Ucieczka z Kina Wolność”, Wojciecha Marczewskiego – jeden z najbardziej oryginalnych filmów o końcu opresyjnego ustroju. Tegoroczną nowością Generatora Malta będą nocne wydarzenia specjalne. Pierwszego dzień festiwalu planujemy nocny bieg po centrum miasta, który wystartuje zaraz po symbolicznej wymianie koszulek inaugurującej Malta Festival Poznań 2014.

Maltańczycy, zostańcie z nami do rana! Wstęp wolny!