Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Jako uzupełnienie wczorajszego oświadczenia załączamy informacje przekazane przez Komendanta Miejskiego Policji dotyczące przewidywanych form i skali protestów planowanych na 27 i 28 czerwca 2014 r. Informacje te były podstawą do odwołania prezentacji spektaklu „Golgota Picnic”.

Fragmenty odpowiedzi Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu na pytania dotyczące zakresu i formy protestów, jakie zadaliśmy pisemnie 15 czerwca 2014 r.

Komendant Miejski Policji, Poznań, dnia 16.06.2014

W dniach 27 i 28 czerwca 2014 r. w rejonie Centrum Kultury Zamek ul. Św. Marcin 80/82 planowane są następujące zgromadzenia publiczne:

• 27 i 28 czerwca 2014 r. w godz. 18:00 – 24:00 z przewidywaną liczbą 50.000 osób

• 27 i 28 czerwca 2014 r. w godz. 20:30 – 22:30 z przewidywaną liczbą 500 osób

Celem wymienionych zgromadzeń jest publiczne wyrażanie sprzeciwu wobec wystawienia tego spektaklu podczas festiwalu MALTA.

W powyższych zgromadzeniach udział mają wziąć przedstawiciele Stowarzyszenia Wielkopolscy Patrioci, Parlamentarzyści oraz działacze PiS, Ruchu Narodowego, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Dzierżoniowscy Patrioci, Stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci, Kibice Śląska Wrocław, Lechii Gdańsk, Legionu Piła (Lech Poznań).

(…) po przeanalizowaniu wiadomości, które zamieszczone zostały w Internecie oraz informacji pozyskanych z innych źródeł wnioskujemy, że należy się spodziewać, iż uczestnicy zgromadzeń, będą brali czynny i bierny udział w działaniach uniemożliwiających przeprowadzenie tego spektaklu.

Podsumowując należy wskazać niektóre możliwe scenariusze przebiegu wydarzeń:

1. Fizyczne zablokowanie budynku CK Zamek poprzez osoby – uczestników legalnych zgromadzeń publicznych. Nadmienić należy, że zgromadzenia zostały zgłoszone z takim wyliczeniem czasowym, żeby ich uczestnicy mieli możliwość dokonania biernej i czynnej blokady całego budynku. Zgłoszone na 50 tys. uczestników zgromadzenie spowoduje również wyłączenie z użytku ulic, którymi mogą dotrzeć na spektakl zarówno artyści jak i widzowie.

2. Czynne próby blokowania dostępu do budynku artystom, widzom i zaproszonym gościom.

3. Wtargnięcie do budynku CK Zamek połączone z jego okupacją, co skutkować będzie brakiem możliwości rozpoczęcia spektaklu. CK Zamek jest obiektem otwartym dla społeczeństwa, więc należy się spodziewać prób wykorzystania tego faktu przez protestujących.

Zgodnie z Ustawą o zgromadzeniach za ich przebieg odpowiada organizator – przewodniczący. Informacje przekazane z Wydziału Spraw Obywatelskich UM Poznań wskazują, iż osoby zgłaszające wyżej wskazane zgromadzenia nie podjęły do tej pory żadnych kroków organizacyjnych związanych z właściwym ich zabezpieczaniem, a co za tym idzie pokojowym ich przebiegiem.

Jednocześnie informuję, że:

W dniu 16 czerwca 2014 r. skierowałem do Prezydenta Miasta Poznania pismo z wnioskiem o spowodowanie zmiany terminu i miejsca odbycia się spektaklu z uwagi na znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. 

Ponownie poprosiliśmy Policję o opinię dotyczącą stanu bezpieczeństwa w dniu 20 czerwca. Tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź, której fragmenty znajdują się poniżej:

Komendant Miejski Policji, Poznań, dnia 20.06.2014

Do grona przeciwników osób i organizacji sprzeciwiających się wystawieniu sztuki dołączyły:

1. „ Wielkopolscy Patrioci” reprezentowani przez p. Macieja Witzberga,

2. „Ruch Narodowy Wielkopolska”

3. „Stowarzyszenie Kongresu Kobiet Konserwatywnych”

4. Poseł na Sejm Andrzej Jaworski

Wymienione organizacje i osoby zadeklarowały udział zarówno w zgłoszonych już zgromadzeniach jak również „czynne przyłączenie się do protestów”, które w chwili obecnej trudno jest interpretować. Dotyczy to również środowisk pseudokibiców, skupionych wokół klubów Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław i Lech Poznań.

Nadal trwa medialna i internetowa eskalacja negatywnych nastrojów związanych z wystawieniem widowiska "Golgota Picnic", w których wyrażono chęć zakłócenia przedmiotowego wydarzenia przez osoby trzecie, które nie będą ujawniać swoich danych personalnych oraz zamiarów.

W związku z powyższym po przeanalizowaniu wszystkich informacji, także tych które objęte są ochroną nadal podtrzymuje swoje stanowisko, iż należy spodziewać się, że uczestnicy legalnych zgromadzeń, protestów oraz procesji organizowanej przez Kościół będą brali czynny i bierny udział w działaniach uniemożliwiających przeprowadzenie tego spektaklu.