W środę 4 czerwca o 21:45, w 25-tą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w TVP2 oraz na portalu ninateka.pl odbędzie się premiera telewizyjna filmu Jana Holoubka "Pocztówki z Republiki Absurdu”. To film political fiction, który w przewrotny sposób pokazuje gdzie bylibyśmy dziś gdyby nie obrady Okrągłego Stołu. Orwellowski w klimacie dokument przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po talony i kolejki z talonami - po podstawowe produkty. W „lokalach gastronomicznych” kawa jest po 170 tys. zł. W kafejkach internetowych - chiński odpowiednik Facebooka w rosyjskiej wersji językowej, łączący w sieci obywateli krajów wschodniego bloku. Telefony komórkowe są dostępne tylko na kartki po wielu miesiącach oczekiwania. W Dzienniku Telewizyjnym doniesienia z wydarzeń na Ukrainie, przerywane okolicznościowymi reklamówkami, w których Magdalena Różdżka i Jan Wieczorkowski z entuzjazmem deklamują: „Mieszkamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. I jesteśmy szczęśliwi”. „Pocztówki z Republiki Absurdu” to uchwycony „ukrytą kamerą” obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia. Anna Sundgren - młoda szwedzka reżyser - ze zdumieniem przygląda się szarej rzeczywistości, nie pozostawiającej nadziei na lepsze jutro.
Reżyser filmu, Jan Holoubek będzie także jednym z gości debaty „Kino Wolność”, która 9 czerwca otworzy Malta Festival Poznań 2014. Rozmowa odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Kino Wolność” realizowanego pod honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Stanie się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i jej wymiaru społecznego. Wśród gości debaty znajdą się także: minister kultury Bogdan Zdrojewski, Karol Działoszyński, Piotr Frydryszek, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski, Nina Nowakowska.
9 czerwca, w Arkadii, po filmie "Ucieczka z kina Wolność" w reż. Wojciecha Marczewskiego, odbędzie się projekcja filmu Jana Holoubka "Pocztówki z Republiki Absurdu”.