Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

18 stycznia 2014 zmarł Wojciech Krukowski, wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, twórca Akademii Ruchu - jednego z najistotniejszych kolektywów artystycznych w Polsce, działających na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu. Krukowski pozostał w nim reżyserem i dyrektorem artystycznym do końca życia.

Wojciecha Krukowskiego i jego Akademię Ruchu wspomina zapewne wielu maltańczyków. Ich minimalistyczne, ale wytrącające ze stanu zobojętnienia akcje towarzyszyły Festiwalowi od 1993 roku. Zaprezentowaliśmy na "Malcie" aż dziesięć projektów Akademii!

Dorobek wybitnego artysty, Wojciecha Krukowskiego oraz Akademii Ruchu prezentuje film Andrzeja Sapiji Akademia Ruchu 2006, wyprodukowany przez NInA i dostępny w archiwach NINATEKI. W niedzielę (26.01), o godz. 23:20 będzie go można zobaczyć w programie TVP2. Zawiera on materiały filmowe z kroniki filmowej, a także materiały Akademii uzupełnione archiwalnymi fotografiami, dokumentami czy szkicami. Reżyser podjął próbę uchwycenia trzydziestoletniej historii aktywności twórczej zespołu. Narrację twórców Akademii Ruchu - Wojciecha Krukowskiego oraz pozostałych członków, dopełniają odniesienia nie tylko do historii własnej zespołu, ale również do określonego kontekstu kulturowego i społeczno-politycznego, który ją kształtował.

Pogrzeb Wojciecha Krukowskiego odbędzie się w poniedziałek (27.01). O godz. 14.00 w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach odprawiona zostanie msza.