Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Symboliczne otwarcie Malta Festival Poznań 2014, której tematem wiodącym jest Ameryka Łacińska: Mieszańcy / Mestizos, to nasza propozycja dla spragnionego życia Poznania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zaczniemy w południe warsztatami dla dzieci: „Latynoskie smaki, czyli co to jest Empalada?” Organizowane wspólnie z Concordia Kids spotkania dla dwóch grup wiekowych (5-7 lat i 8-11 lat), przeniosą nas w gorący klimat Ameryki Łacińskiej. Dzieci poznają potrawy, zapachy i historie, będą wycinać, rysować i odgadywać. Kulinarno-warsztatową część dopełnią dwa, otwarte dla wszystkich, pokazy przyrządzania potraw z Ameryki Łacińskiej, prowadzone przez kucharzy Concordia Taste.

Maraton popołudniowych wydarzeń rozpocznie film „Brasilia, luty”. Dokument jest opowieścią o administracyjnej stolicy Brazylii – projekcie utopii. Miasto zostało zbudowane w latach 50. XX w., zaledwie w kilka lat, na niemalże pustynnym płaskowyżu. Okazuje się, że idealna architektura i urbanistyka Brazylii nie rozwiązała społecznych problemów a wręcz je pogłębiła.

Projekcja filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miastach jako miejscach mieszania się kultur, indywidualnych potrzeb i różnorodnych estetyk. W czym Poznań może naśladować miasta i społeczności Ameryki Łacińskiej, a czego ma się wystrzegać? Dyskutować będą m.in. prof. zw. dr hab. Ewa Rewers – kulturoznawczyni, autorka książki „Post-polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta”, dr hab. Waldemar Kuligowski – antropolog, podróżnik, autor książki „Złe miasta. 23 sample z rzeczywistości”, Gerardo Hernández Anguiano – meksykański architekt mieszkający w Poznaniu. 

W internetowym głosowaniu maltańska publiczność wybrała wieczorny film fabularny. Zwyciężyło liryczne, zanurzone w indiańskiej magii i andyjskich mitach „Gorzkie mleko” w reż. Claudii Llosa. Peruwiańsko-hiszpański obraz jest laureatem Złotego Niedźwiedzia na MFF. w Berlinie, był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Późnym wieczorem zagra Adre’n’Alin. Igorowi Szulcowi, który łączy muzykę instrumentalną z elektroniczną, towarzyszyć będą Szymon Weiss (Elektrische TV) i Wojtek Krzyżanowski. Adre'n'Alin ma na swoim koncie występy w najlepszych salach koncertowych, obok m.in. Röyksopp, Modeselektor, Nicolas Jarr, Bonobo, oraz na festiwalach Open'er, Tauron Nowa Muzyka czy Audioriver. Koncert w Poznaniu będzie pierwszym występem Adre’n’Alin po premierze ich najnowszego singla „Split" w Trójce – Programie 3. Polskiego Radia. Singiel zapowiada nowy, utrzymany w atmosferze elektronicznej poezji, album „Surface Tensions”.
Malta Festival Poznań 2014 odbędzie się w dniach 9–28 czerwca. Tematem przewodnim jest Ameryka Łacińska: Mestizos / Mieszańcy. Kuratorem Idiomu jest Rodrigo García – jeden z najbardziej oryginalnych i odważnych twórców współczesnego teatru.

Plan dnia:

12:00 - 13:30 warsztaty dla dzieci (5-7 lat) z Concordia Kids pt. „Latynoskie smaki, czyli co to jest EmpaNada?"
14:00 - 15:30 warsztaty dla dzieci (8-11 lat) z Concordia Kids pt. „Latynoskie smaki, czyli co to jest EmpaNada?"
15:30 - 16:00 live cooking z Concordia Taste - przysmaki z Ameryki Łacińskiej
16:45 - 18:00 projekcja filmu dokumentalnego „Brasilia, luty" w reż. Marii Ramos
18:00 - 19:30 dyskusja pt. „Miesz(k)ańcy. Czy rzeczywiście żyjemy w globalnej wiosce?"
19:30 - 20:00 live cooking z Concordia Taste - przysmaki z Ameryki Łacińskiej
20:00 - 21:30 pokaz filmu „Gorzkie mleko" w reż. Claudii Llosy
21:30 koncert Adre’n’Alin

Pobierz materiały wizualne.

Kontakt dla mediów:
Mikołaj Bylka
rzecznik prasowy
kom.: +48 603 17 33 44
rzecznik@malta-festival.pl