Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Dyrektor Malta Festival Poznań, Michał Merczyński znalazł się na drugim miejscu wśród dwudziestu najbardziej wpływowych osobistości i menedżerów polskiej kultury w rankingu tygodnika „Polityka”. Pierwsze miejsce przyznano Bogdanowi Zdrojewskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jakimi czynnikami kierowała się redakcja „Polityki” dokonując wyboru? „(…) interesował nas przede wszystkim realny wpływ na kształt kultury polskiej, bezpośrednie tworzenie oferty artystycznej. (...). Staraliśmy się brać pod uwagę kilka czynników: posiadane budżety i zakres wolności w dysponowaniu nimi, ale też okoliczności mniej wymierne, a często wręcz intuicyjne, jak prestiż w środowisku, nieformalne wpływy, sieć osobistych kontaktów czy wreszcie przebojowość w realizacji własnych planów i umiejętność przebicia się z nimi przez medialny szum.”

Uzasadniając tak wysoką pozycję Michała Merczyńskiego w rankingu redaktorzy „Polityki” napisali: „Michał Merczyński (51) jako menedżer kultury dotychczasowymi funkcjami i zajęciami mógłby wypełnić kilka życiorysów. Od 2005 r. szefował Polskiemu Wydawnictwu Audiowizualnemu, przekształconemu w 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny. Ma też w dorobku stworzenie Filmoteki Szkolnej, Muzykoteki, internetowego pisma o kulturze Dwutygodnik.com, niezliczone wydawnictwa, festiwale, koncerty. (…) Od ponad dwóch dekad Merczyński kieruje także potężnym Malta Festivalem (niegdyś teatralnym, ostatnio interdyscyplinarnym).”