Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

4 czerwca świętowaliśmy 25 lat wolności, jednak wydarzenia ostatnich kilku dni poddają w wątpliwość jakość naszego zwycięstwa. Okoliczności które sprawiły, że Festiwal Malta zdecydował się na odwołanie pokazu spektaklu Rodrigo Garcíi „Golgota Picnic” w Poznaniu oraz publikacja podsłuchanych rozmów osób publicznych i ich treści, to kolejne bardzo poważne sygnały o stanie państwa.

Każdy człowiek żyjący w wolnym, demokratycznym i nowoczesnym państwie ma prawo do poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Takie państwo miało nam przynieść zwycięstwo w 1989 roku. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nieustannie powinniśmy o nie zabiegać.

W imieniu wszystkich, którzy pragną nowych, lepszych standardów życia publicznego przywołujemy naszych reprezentantów – rządzących, opozycję, przedstawicieli Kościoła i media do szacunku dla Państwa. Przywołujemy do rzetelności i prawdy. Przywołujemy do uczciwości i etycznego postępowania.

Żądamy zaniechania inwigilacji i prześladowań. Żądamy poszanowania tajemnicy dziennikarskiej, ale także odpowiedzialnego korzystania z tego prawa. Żądamy zaniechania manipulacji, wichrzycielstwa, ignorancji. Żądamy zaniechania cenzury i walki.

Wobec zaistniałej sytuacji mamy prawo a nawet obowiązek, aby żądać odpowiedzialności za powierzone stanowiska i wykonywane zadania. Żądamy opieki nad strukturami państwa, nad dobrem społecznym i dobrem Obywateli.

Kultura jest spoiwem narodu. Dlatego dzisiaj - My - ludzie kultury pragniemy przypomnieć, że będąc razem każdy z nas zyskuje coś dla siebie. Wobec doświadczeń ostatnich dni, których staliśmy się uczestnikami nowego znaczenia nabiera koncepcja wspólnoty. Nie jesteśmy sami, gdy działamy wspólnie. Nie jesteśmy sami, bo mamy wspólne pragnienie – wolna i bezpieczna Polska.

Zwracamy się do wszystkich, którzy myślą podobnie. Mamy nadzieję, że nasza odezwa stanie się głosem, którego nie da się pominąć ani uciszyć. Prosimy, przyłączcie się do nas, żeby wspólnie przypomnieć o ideałach wolności!