Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Kwietniowe spotkanie przedfestiwalowe Malty będzie poświęcone religii, a dokładnie religiom synkretycznym, które polegają na łączeniu w sobie elementów różnych kultur i stanowią jeden z fenomenów Ameryki Łacińskiej. Czym jest umbanda, candomblé czy santeria? Jakie jest ich miejsce wśród wyznań krajów południowoamerykańskich? Jak zmienia się status religii synkretycznych w Urugwaju, Argentynie czy Brazylii? Jaka jest relacja między religią a etnicznością, wiarą a tożsamością, życiem codziennym a doświadczeniem historycznym (kolonializmem i dyktaturami XX wieku) w Ameryce Łacińskiej?

Gościem Fundacji Malta będzie Aleksander Posern-Zieliński, profesor dr. hab. w Zakładzie Studiów Pozaeuropejskich Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, przewodniczący Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk, autor takich książek, jak W krainie Inkarri, szkice etnologiczne o Peru (1985), Etniczność. Kategorie, procesy etniczne (2005), Między indygenizmem a indianizmem (2005). W latach 1995–2010 redaktor naczelny czasopisma „Estudios Latinoamericanos”, obecnie członek jego rady naukowej. Rozmowę poprowadzi Dorota Semenowicz z działu programowego Malta Festival Poznań.

„Przedstawienie przypominało pijacką orgię: chłopak wił się po ziemi, klękał, wyginał. Był naprawdę nieźle rozciągnięty: gdy robił przechył do tyłu, głową dosięgał podłogi.

Wszedł w trans. Z ust toczyła się piana, ciało weszło w stan delirycznego drżenia. W pewnej chwili wywrócił tęczówki oczu – zostały tylko białe gałki.

Kobieta przebrana za kurtyzanę objaśniła szeptem, że chłopak zmienia tożsamość. Na żeńską.
Lokal przypominał pub, różnił się jednak niecodziennym, jak na takie skojarzenie, ołtarzykiem z figurą zmartwychwstałego Chrystusa naprzeciw głównego wejścia. To terreiro, gdzie odprawiane są obrzędy religii będącej metysażem afrykańskiej candomblé i chrześcijaństwa. Wyznanie nazywa się umbanda. Miejsce zdarzenia: Tijuca, średnio zamożna dzielnica w Rio de Janeiro”.

Fragment tekstu ARTURA DOMOSŁAWSKIEGO do katalogu Malta Festival Poznań 2014

Dołącz do wydarzenia na FB!