Już od 9 czerwca zapraszamy do wspólnego działania, bycia ze sobą, stawiania pytań o otaczającą nas rzeczywistość poprzez udział w projektach artystycznych, zabawę oraz publiczną debatę, w ramach Generatora Malta. Zielone miasteczko sztuki na placu Wolno to miejsce, które podczas Malta Festival Poznań pomieści wiele światów! Sprawdź, w którym z nich będziesz abywać najczęściej!
1. Alternatywne codzienności
Pierwszy tydzień zaczniemy od zwykłych, lecz niebanalnych czynności: rekonstrukcji alternatywnego domu na placu, wypuszczania papierowych samolotów z tarasu Arkadii, zbierania pomysłów na udogodnienia codzienności, krzątania się po nieodkrytych częściach miasta, podpatrywania roślin oraz kreatorów smaków, wyplatania okrągłego miejskiego stołu a nawet hodowania jadalnych grzybów w szafie, dobywania głosu z najwyższego piętra Okrąglaka.
2. Wolno Dzieciom
Przez działania artystyczne do obywatelstwa. W ramach tygodniowego projektu Wolno Dzieciom damy młodym obywatelom prawo do głosu, do obecności, do działania. Podczas warsztatów na placu i w kilku dzielnicach miasta dzieci będą nazywać na nowo ulice, tworzyć pomniki, projektować plac zabaw, prowadzić wykłady, pisać nową konstytucję; słowem: podejmą te działania, których zwykle im odmawiamy, bo są „dla dorosłych”.
3. Spotkania światów, czyli Ameryka Łacińska w Poznaniu
Spacer po Ameryce Łacińskiej na placu? Wielkoformatowa mapa z elementami gry planszowej to krok pierwszy. Potrawy z tamtego regionu to krok drugi, a lekcje tańców latynoskich i koncert tango nuevo – trzeci. Krok czwarty to styl życia – obudzenie nocy, czyli wspólne nocowanie na placu, magiczna noc gier, nocny bieg przez miasto. Krok piąty – idiomowe performanse Loreny Wolffer i Katii Tirado oraz koncerty.
4. Spektakle i spotkania
Na plenerowej scenie na placu pokażemy kilkanaście otwartych spektakli teatralnych i tanecznych (m.in. „Lepiej tam nie idź” Michała Borczucha, „Noce i dnie” Mikołaja Mikołajczyka z programu Wielkopolska: Rewolucje czy „TransKlancyk, czyli Teatr Improwizowany na Malcie”. Będziemy też rozmawiać na tematy, wokół których powstają generatorowe projekty społeczno-artystyczne. Festiwal otworzy debata z okazji 25-lecia demokracji w Polsce. Klub Wysokich Obcasów poprowadzi spotkania o demokracji dziecięcej oraz o świecie na barkach kobiet.
5. Koncerty i pokazy filmowe
Od zmierzchu do świtu na placu Wolności królować będzie muzyka – tu poczujemy rytm miasta. Kilkanaście bezpłatnych koncertów zespołów z Polski i zagranicy, w tym z Ameryki Łacińskiej, oraz muzyka na słuchawkach, czyli Silent Disco, będzie gwarantem dobrej zabawy. W programie filmowym Generatora m.in. pokazy arcydzieł polskiej kinematografii w ramach programu Kino Wolność oraz seanse z filmami dokumentalnymi z Watch Docs.
6. Wolno Kuchnia
Sztuka, intelektualne łamigłówki i aktywności na Wolności sprzyjają spalaniu energii i wywołują apetyt. Wspólnie z restauracją Concordia Taste codziennie zapraszamy do Wolno Kuchni z polsko-latynoskim menu, a we wtorki do Długiego Stołu, przy którym posłuchamy opowieści szefa kuchni. W każdą niedzielę będzie można skosztować śniadania przygotowanego przez kucharzy amatorów. W programie kulinarnym również warsztaty m.in. z Fundacją Kuroniówka i Vegan Hooligan Crew oraz pobijanie rekordu na najdłuższy miejski stół w Poznaniu!
7. Aktywności na Wolności
Zróżnicowane formy aktywności są metaforami istnienia w przestrzeni publicznej: możliwe jest granie w jednej drużynie lub samotne pokonanie przeszkody. Ruch zawładnie placem Wolności! Wolno będzie się mierzyć, integrować, bawić, grać i siłować m.in. z zumbą, jogą, tai chi, capoeirą, bulami, badmintonem, zośką, brydżem, jogą śmiechu i rowerem generującym energię.
8. Ogrody społecznościowe
Ogrody, które założyliśmy wspólnie z mieszkańcami w kilku dzielnicach miasta, to miejskie rutery. Tu spotykają się dzieci i seniorzy, przestrzeń publiczna i prywatna. Ogrody są przedłużeniem placu, a plac to agregat praktyk wypracowanych w ogrodach. Będziemy wspólnie uczestniczyć w koncertach, spektaklach czy pokazach filmowych. Naszymi doświadczeniami podzielimy się na I międzynarodowym zjeździe założycieli ogrodów społecznościowych. Plac stanie się na dwa dni ogrodowym laboratorium idei, którego rezultatem będą rzeczywiste rozwiązania dla konkretnych ludzi.
Na wszystkie wydarzenia Generatora Malta wstęp jest wolny. Na część warsztatów zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych obowiązują bezpłatne zapisy na: zapisy@malta-festival.pl