Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Przedstawiamy Państwu Raport Roczny Malta Festival Poznań 2013.

Czytaj: Raport roczny Fundacji Malta 2013

Poza prezentacją najważniejszych imprez: Malta Festival Poznań 2013 idiom: oh man, oh machine / człowiek-maszyna, Generatora Malta oraz Nostalgia Festival Poznań 2013, w podsumowaniu znajdują się także opis coraz prężniej rozwijającej się działalności wydawniczej Fundacji Malta.oraz zapowiedź tego, co przygotowaliśmy na rok 2014.

Zapraszamy zimową porą do lektury, a w czerwcu do Poznania na 24. edycję Malta Festival! 

ze Wstępu:

Mógłbym zacząć od liczb, tak jak zwykle otwiera się roczne podsumowania dotyczące stanu kultury w Polsce. Czas jednak na zmianę tego sposobu myślenia. Zacznę więc od doświadczenia. Sztuka ma tę niebywałą moc, że wykracza poza język i liczby, wyzwalając przeżycia, które kształtują naszą osobowość i naszą biografię.

Projekty artystyczne, które na Malta Festival Poznań 2013 zaprosił w ramach idiomu: oh man, oh machine / człowiek-maszyna wybitny włoski twórca teatru Romeo Castellucci, silnie oddziaływały pozawerbalnie. Ukazując ambiwalencję relacji człowieka z szeroko pojętą technologią, wywoływały fascynację, ale też smutek czy obawę wobec nowych wcieleń maszyn, w które jako ludzie – biologiczne organizmy i obywatele – jesteśmy wprzęgani.

Magii robotów, syntezatorów i grafiki 3D nie można było się oprzeć podczas jedynego w Polsce koncertu pionierów muzyki elektronicznej - grupy Kraftwerk. Ich dwugodzinny, multimedialny spektakl złożony z „dźwiękowych obrazów” oderwał nas od rzeczywistości i przeniósł w trójwymiarowy świat. Drugi z zaplanowanych koncertów plenerowych – zespołu Atoms For Peace był przez wielu równie wyczekiwanym wydarzeniem. Z tym większym smutkiem, z uwagi na bezpieczeństwo artystów i publiczności podjęliśmy trudną lecz konieczną decyzję o jego odwołaniu.

Z myślą o współdzieleniu doświadczeń i emocji stworzyliśmy w ramach Malta Festival Poznań 2013 najbardziej złożony i wielowątkowy w historii festiwalu projekt – Generator Malta. Zrodził się on z potrzeby zbudowania w festiwalowej przestrzeni miejsca wyrastającego z tkanki miasta; miejsca wspólnego, bez podziału na publiczne i prywatne. Sercem artystyczno-społecznych działań stał się plac Wolności, gdzie wznieśliśmy zielone i otwarte dla wszystkich mikromiasto z ekologicznym targiem, zdrową kuchnią, barem, księgarnio-czytelnią, strefą relaksu i dwoma scenami – teatralną i klubową, na których co wieczór prezentowaliśmy spektakle, koncerty i pokazy filmowe.

Michał Merczyński

dyrektor Fundacji Malta