Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Richard Dumas
Galeriafot. Richard Dumas

Już jutro, we wtorek, o godz. 14.00, na poznańskim UAM, będzie można porozmawiać z Rodrigo Garcíą – kuratorem idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Otwarte dla wszystkich spotkanie poprowadzi Dorota Semenowicz, autorka koncepcji książki „Rodrigo García. Resztki świata”, która już w czerwcu ukaże się nakładem Fundacji Malta i krakowskiego wydawnictwa Ha!art.

Twórczość Garcíi to wypowiedź przeciw zniewoleniu ludzi przez system kapitalistyczny, podporządkowany logice konsumpcji i transakcji, który określa nasze pragnienia i zachowania. Reżyser – jak sam mówi – odpowiada gwałtownie na gwałt, jaki obserwuje wokół siebie. Zastawia pułapki na naszą hipokryzję, opisuje ukrytą w codziennych działaniach przemoc, zrzuca kolejne maski iluzji. Podczas Malta Festival Poznań 2014 zaprezentuje jeden ze swoich najbardziej znanych i cenionych spektakli – Golgota Picnic, który jest ostrą, ale też przewrotną i niezwykle dowcipną krytyką społeczeństwa konsumpcyjnego.

Rodrigo García jest jednym z tych ludzi, którzy tworzą teatr całkowity – przedstawia Garcíę dramaturg Piotr Gruszczyński – Jego język poetycki polega na bardzo skomplikowanej układance, mieszance tego co poetyckie, i tego co brutalne. To jest coś bardzo własnego, nie ma drugiego takiego teatru, nikt go nie umie naśladować czy podrobić.

W 2009 roku Rodrigo García został uhonorowany Europejską Nagrodą Nowe Rzeczywistości Teatralne przyznawaną artystom, którzy wytyczają nowe szlaki refleksji i ekspresji we współczesnym teatrze. Jest on artystą od kilkunastu lat obecnym w Europejskim teatrze, występując na najważniejszych scenach i festiwalach (m.in. Biennale w Wenecji, Festival d'Avignon, Festival d'Automne w Paryżu).

W czerwcu 2014 r. nakładem Fundacji Malta ukaże się książka „Rodrigo García. Resztki świata” pod redakcją Doroty Semenowicz. Książka będzie pierwszą na polskim rynku wydawniczym kompleksową pozycją dotyczącą pracy jednego z najważniejszych artystów teatralnych w Europie.

Spotkanie jest wspólną inicjatywą Malta Festival Poznań oraz Koła Naukowego Teatrologów UAM.

Dołącz do wydarzenia na FB!