Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Ponad 1100 artystów i aktywistów tworzy program 300 wydarzeń, które przez kolejne 21 dni dostarczą Poznaniowi energii i niezapomnianych wrażeń maltańskim słońcem. Dziś rusza 24. edycja Malta Festival Poznań.

Zainaugurujemy go tanecznie – setem djskim Rebolledo, czyli meksykańskiego pirata disco i refleksyjnie – odbywającą się z okazji 25-lecia wolnych wyborów debatą z udziałem m.in. Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz poznaniaków, którzy wywarli kluczową rolę w kształtowaniu wolności w naszym mieście.

Malta Festival Poznań łączy zabawę i refleksję, artystów i widzów, profesjonalistów i amatorów. Przez trzy tygodnie będziemy żyć współczesnym teatrem i tańcem, eksperymentalnymi performansami i filmami, koncertami gwiazd i muzyków alternatywnych, wystawami w nietypowych przestrzeniach, niecodziennymi spotkaniami, dziesiątkami bezpłatnych warsztatów i niekonwencjonalnych działań artystyczno-społecznych. Przyjdź do Generatora Malta – serca festiwalu bijącego na pl. Wolności, zajrzyj na www.malta-festival.pl i z naszą pomocą stwórz własną maltańską ścieżkę!

Ameryka Łacińska w pigułce

Idiom Ameryka Łacińska: Mieszańcy to najbardziej intensywny, międzynarodowy program artystyczny festiwalu. Ponad 200 artystów z 7 krajów pokaże różnorodność, ale też skomplikowanie – codzienną rzeczywistość tej części świata. Podczas tej wyjątkowej na skalę Polski i Europy prezentacji sztuk performatywnych z Ameryki Łacińskiej zobaczymy m.in. widowisko taneczne Nagle wszędzie robi się czarno od ludzi brazylijskiego choreografa Marcelo Evelina, deliryczny spektakl legendarnego kolumbijskiego Mapa Teatro oraz łączący elementy klasycznego baletu z brazylijskim tańcem religijnym candomblé i dancehallem pokaz Françoisa Chaignaud i Cecilii Bengolei.

Specjalnie na zamówienie Malty powstają dwa projekty. Mieszkająca w Polsce argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente przygotowuje w Starej Rzeźni instalację łączącą elementy muzyki, literatury i teatru. Warstwę muzyczną instalacji komponuje Marcin Masecki. Z kolei kluczowa postać sztuki site-specific Gerardo Naumann nawiąże do słynnego filmu braci Lumière zatytułowanego "Wyjście robotników z fabryki" z 1895 r. Przestrzenią działań artysty będzie poznańska fabryka Beiersdorf Manufacturing.

Artystów do programu idiomu wybrał Rodrigo García. Jak mówi Piotr Gruszczyński, dramaturg Nowego Teatru – Rodrigo García jest jednym z tych ludzi, którzy tworzą teatr całkowity. Wystawia swoje autorskie spektakle czyli mówi za każdym razem o tym ,co go najbardziej dotyka, co go najbardziej dotyczy i co go najbardziej bulwersuje. Na Malta Festival Poznań pokaże swój spektakl „Golgota Picnic”. Jeden z jego ważnych tekstów – adaptacja "Króla Leara" Williama Shakespeare’a, zainspirował Emilio Garcíę Wehbiego. Twórca jednej z najważniejszych grup teatru niezależnego w Argentynie El Periférico de Objetos, zaprezentuje na Malcie swoją wizję "Króla Leara" Garcíi, która stanowi moralny portret naszych czasów.

Malta generuje

Serce Festiwalu przez trzy tygodnie bić będzie w centrum miasta – w Generatorze Malta. Zamieni on opustoszały na co dzień pl. Wolności w scenę muzyczną i teatralną, miejsce warsztatów, debat, gier i zabaw, restaurację, bar i miejsce odpoczynku. Wstęp na wszystkie ponad 200 wydarzeń w Generatorze Malta jest wolny.

Malta będzie też świetną okazją do obejrzenia najważniejszych spektakli minionego sezonu poznańskich teatrów – repertuarowych i alternatywnych. W ramach Sceny Malta będzie można zobaczyć m.in. „Dziady” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Nowego, przedstawienia Teatru Polskiego, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Baraku Kultury, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Ósmego Dnia, Lecha Raczaka oraz spektakle zrealizowane w ramach projektu Wielkopolska Rewolucje. Specjalny program z okazji jubileuszu 10-lecia przygotował Stary Browar Nowy Taniec. Nowością jest Młoda Malta, w ramach której spektakle teatralne przygotowują uczniowie z 4 krajów świata i różnych miast Polski.

Muzyka otwiera, muzyka zamyka

Na scenie muzycznej Malty na pl. Wolności pojawią się wykonawcy z krajów Ameryki Łacińskiej, tacy jak łączący tradycyjne rytmy z progresywną elektroniką i cumbią Caballito czy rewelacyjny meksykański minimalista Murcof. Do indielektronicznej przygody zaproszą amerykańsko-włosko-brytyjskie trio Mighty Oaks czy oldschoolowe Ballet School z Berlina. Polską scenę alternatywną reprezentować będą m.in. Błażej Król, lider nieistniejącego Kawałka Kulki oraz wokalista i gitarzysta duetu UL/KR oraz eksperymentalne, elektroniczno-analogowy duet XXANAXX. Specjalnym gościem zaangażowanego społecznie argentyńskiego zespołu hiphopowego Actitud Maria Marta będzie Pink Freud.

Finał trzytygodniowego maltańskiego maratonu to nastrojowy wieczór z guru Britpopu Demonem Albarnem. Gwiazda muzyczna Malty zagra 29 czerwca w Starej Gazowni utwory ze swojego pierwszego studyjnego, doskonale przyjętego albumu Everyday Robots. Tymczasem już w najbliższy weekend przyjedzie do Poznania druga kluczowa postać tegorocznego festiwalu – Anne Teresa de Keersmaeker. Legenda światowej choreografii, po 19 latach nieobecności w Polsce pokaże na Malcie spektakle "Fase" (w którym sama tańczy) i "Drumming".

Przyjdź już dziś na pl. Wolności i zostań maltańczykiem!