Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto
 • z cyklu: Spotkania światów

  Bezdomność staje się przeznaczeniem tego świata.
  Martin Heidegger

  Wielki kolumbijski koncern organizuje w Poznaniu kampanię Bezdomność. Zadbamy o Ciebie – testowanie prototypu nowego produktu, który zamierza wprowadzić na europejski rynek. Są to kokony mieszkalne, dostosowane do tempa i warunków współczesnego życia, mające w przyszłości zastąpić tradycyjne formy mieszkalnictwa.

  Szacuje się, że w Kolumbii co dziesiąta osoba nie ma dachu nad głową. Niektórzy bezdomni zaszywają się w nylonowych kokonach na poboczach dróg, znajdując tam wytchnienie i bezpieczeństwo. Przedstawiciele koncernu powołują się na badania społeczne, które potwierdzają, że w obliczu rosnących problemów mieszkaniowych kokony mogą stanowić doskonałą odpowiedź na potrzeby europejskich konsumentów. Polska została wybrana jako jeden z krajów, w których zostanie przeprowadzone testowanie produktu w celu dostosowania go do specyfiki europejskich warunków.

  Na Malta Festiwal projekt Bezdomność. Zadbamy o Ciebie będzie prezentowany w formie instalacji performatywnej. Widzowie zostaną zaproszeni do rozmowy o bezdomności, problemach mieszkaniowych i ich rozwiązaniach, a przede wszystkim do wspólnego projektowania kokonów mieszkalnych i osiedli kokonowych dla bezdomnych, osób czekających na mieszkania socjalne, a także tych mieszkańców Poznania, którzy nigdy nie pomyśleli by o sobie jako bezdomnych. Dystopijna wizja Poznania wypełnionego kokonami mieszkalnymi jest punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji polskich bezdomnych, jak również problemach na rynku mieszkaniowym i rynku pracy.
   

 • koncepcja:  Agata Baumgart, Jan Burzyński, Małgorzata Wdowik
  realizacja:  Jan Burzyński, Małgorzata Wdowik
  projekt kokonu:  Błażej Kraus