Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria
 • z cyklu: Wolno Dzieciom

  Chociaż stawianie znaku równości między byciem dzieckiem i byciem obywatelem wciąż stanowi wyzwanie dla naszej wyobraźni, spróbujemy przybliżyć te dwa światy, nie czekając aż dzisiejsze dzieci zdadzą egzamin dojrzałości. Bo dzieci stają się obywatelami tu i teraz i to nie tylko wtedy, kiedy uczą się formalnych zasad demokracji i zdobywają precyzyjnie zdefiniowane kompetencje obywatelskie. W rozmowie podsumujemy kilkutygodniowe działania podejmowane wspólnie z młodymi mieszkańcami kilku dzielnic Poznania, w ramach których przyglądaliśmy się i ćwiczyliśmy naszą obywatelską wyobraźnię.

  W debacie wezmą udział:

  Maja Brzozowska-Brywczyńska - pomysłodawczyni cyklu dedykowanego dzieciom w ramach Malta Festival Poznań "Wolno Dzieciom". Rocznik 1979, adiunktka w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Przygląda się dziecięcym przestrzeniom zabawy w mieście i możliwościom partycypacji dzieci we współtworzeniu tych przestrzeni. Próbuje rozkładać na czynniki pierwsze ideę dziecięcego obywatelstwa i wytrwale poszukuje jego przejawów.

  dr Ewa Maciejewska-Mroczek - pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Doktor socjologii, polonistka i amerykanistka. Kieruje Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem działającym na UW. W pracy naukowej interesuje się miejscem i rolą dzieci we współczesnej kulturze, a w szczególności tym, jak realizowane jest ich prawo do bycia wysłuchanymi i do współtworzenia społeczeństwa. Autorka książki „Mrówcza zabawa. Współczesne zabawki a społeczne konstruowanie dziecka”. W przeszłości pracowała z dziećmi jako lektorka, opiekunka w świetlicy środowiskowej, wychowawczyni i kierowniczka kolonii. Prywatnie mama trojga dzieci.

  Magdalena Garczarczyk - architektka krajobrazu, projektująca przestrzenie publiczne, edukatorka ogrodnicza, twórczyni ogrodów dziecięcych i entuzjastka naturalnych placów zabaw. Badała potrzeby dzieci do lat 3 i ich opiekunów w ujęciu placów zabaw. Prywatnie mama małego dziecka.

  Prowadzenie: Joanna Maria Chrzanowska - doktor filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka chemii i filozofii, trenerka Odysei Umysłu. Zajmuje się głównie metodologią, filozofią nauki oraz filozofią chemii. Interesuje się również dydaktyką, jest nauczycielką etyki i filozofii w poznańskich szkołach. Prowadzi projekt warsztatów dla dzieci i młodzieży Filozoficzna Fabryka Idei. Fascynuje ją świat graffiti, organizuje ogólnopolskie eventy, prowadzi warsztaty street-artu dla dziatwy. Dużo jeździ rowerem i uwielbia typografię. Zjeździła Europę autostopem, podróżuje też po innych kontynentach. Prowadzi fotobloga www.mruffs.blogspot.com.