Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
 • 7 sierpnia 1974 roku nowojorczycy stali się publicznością niezwykłego performansu. Na linie rozwieszonej pomiędzy dwiema wieżami World Trade Center, na wysokości ponad 400 metrów nad chodnikami Manhattanu, bez żadnego zabezpieczenia spacerował człowiek.

  Nagrodzony Oscarem dokument Jamesa Marsha to historia osobliwego wyczynu, jakiego dokonał linoskoczek Philippe Petit. Film powstał na podstawie wspomnień samego linoskoczka i towarzyszy, którzy pomogli mu w stworzeniu unikalnego spektaklu, określanego „artystycznym przestępstwem stulecia”. 

  Dołącz do wydarzenia na FB!

 • Czas trwania: 94'
  USA, Wielka Brytania
  Reżyseria: James Marsh
  Zdjęcia: Igor Martinovic
  Montaż: Jinx Godfrey
  Produkcja: Nick Fraser
  Rok produkcji: 2008
   

 • JAMES MARSH

  Po ukończeniu Oxford University Marsh pracował dla BBC jako researcher, a następnie reżyser. Zrealizowany przez niego film dokumentalny Troubleman (1994) jest kroniką ostatnich lat życia piosenkarza soul Marvina Gaye'a, który został zamordowany przez ojca, fundamentalistycznego kaznodzieję. Następnym filmem był The Burger and the King (1996), film dokumentalny o dziwacznych nawykach żywieniowych Elvisa Presleya, wyjawionych przez osoby przyrządzające mu posiłki w Graceland. Film dokumentalny John Cale z 1998 r., przedstawiający członka zespołu Velvet Underground zdobył nagrodę BAFW Walii dla najlepszego filmu dokumentalnego o muzyce. W 1999 r. Marsh zrealizował film Wisconsin – Rubryka kryminalna (Wisconsin Death Trip), za który zdobył swoją drugą nagrodę BAFTA oraz drugą nagrodę Royal Television Society dla najlepszego filmu dokumentalnego.

  W 2003 r. Marsh wyreżyserował i zrealizował dokumentalny film The Team we współpracy z Basią Winograd, filmowcem z Nowego Jorku. Film, nakręcony dla BBC pokazuje grupę bezdomnych mężczyzn z Nowego Jorku, którzy starają się stworzyć drużynę piłkarską przygotowującą się do udziału w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej bezdomnych w Grazu w Austrii.