Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Linda Brownlee
Galeriafot. Linda Brownlee
 • KUP BILET

  Dołącz do wydarzenia na FB!

  godz. 18.00: otwarcie bram
  godz. 20:00: support: REBEKA 
  godz.22:00 start koncertu Damona Albarna

  Damon Albarn, wokalista legendarnego zespołu Blur i współzałożyciel grupy Gorillaz jest muzyczną gwiazdą Malta Festival Poznań. 29 czerwca w Starej Gazowni Albarn zaśpiewa utwory z długo wyczekiwanego, solowego i najbardziej osobistego w jego karierze albumu Everyday Robots.

  Występy na żywo Damona Albarna wywołują ekstatyczny entuzjazm tłumów. Wokalista był już wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą Grammy i pięciokrotnie BRIT Awards, a na całym świecie łącznie sprzedał ponad 30 milionów płyt. Jego eklektyczny styl kompozycji i wnikliwe teksty sprawiają, że został okrzyknięty jednym z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków w Wielkiej Brytanii.

  Wraz z Grahamem Coxonem, Dave'em Rowntreem i Alexem Jamesem stworzył zespół Blur, który w latach 90. zdobył sławę dzięki albumom Parklife i The Great Escape oraz przebojom: Girls & Boys, Country House czy Song 2. W 2012 r. Blur skomponował dwie nowe piosenki, Under the Westway i The Puritan, aby zagrać je na ogromnym i błyskawicznie wyprzedanym koncercie w londyńskim Hyde Parku na zamknięcie Igrzysk Olimpijskich.

  W roku 2000 Damon Albarn i Jamie Hewlett wymyślili najpopularniejszą na świecie wirtualną grupę Gorillaz. Jej członkami są rysunkowe postacie 2D, Russel, Murdoc i gitarzysta Noodle. Dzięki połączeniu rocka, rapu i popu zespół osiągnął spektakularny sukces, a pozycja Albarna, jako nieprzewidywalnego muzyka umiejętnie żonglującego gatunkami i stylami, została potwierdzona.

  Albarn jest autorem muzyki filmowej, m.in. do 101 Reykjavik i Broken, oraz napisał dwie opery: Monkey: Journey to the West (2007) oraz Dr Dee (2011).

  Koncert na Malta Festival Poznań będzie pierwszym i jedynym w Polsce wydarzeniem promującym jego wyczekiwany przez fanów na całym świecie, solowy album Everyday Robots. Płyta ukazała się 28 kwietnia. Zawiera 12 utworów. Wspomnieniom z dzieciństwa towarzyszy w piosenkach komentarz do współczesnego, nowoczesnego świata – gier komputerowych, telefonów komórkowych, życia rozpiętego między naturą a technologią.

 • Damon Albarn jest piosenkarzem, autorem tekstów, producentem oraz kompozytorem, zdobywcą nagród Grammy, którego eklektyczny styl muzyczny oraz trafne teksty uczyniły jednym z najbardziej wpływowych i stale intrygujących muzyków w Wielkiej Brytanii.

  W ramach Blur, wraz z Grahamem Coxonem, Alexem Jamesem i Davem Rowntree, nagrał siedem albumów, m.in. Parklife, Modern Life is Rubbish oraz ostatnio Think Tank. Jako jeden z głównych przedstawicieli Britpopu, Blur zdobył cztery nagrody BRIT Awards.

  W roku 2000, Damon Albarn i Jamie Hewlett założyli odnoszący największe sukcesy w historii zespół wirtualny – Gorillaz. Ich debiutancki album Gorillaz, zdobywca wielokrotnej platynowej płyty, sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie. Demon Days (2005), druga płyta Gorillaz, zdobyła nagrodę Grammy w kategorii najlepsza współpraca popowa. Rok 2010 to wydanie płyt Plastic Beach i The Fall, tuż przed światowym tournée, w które wyruszyli z żywym zespołem w składzie którego znaleźli się Mick Jones i Paul Simonon z The Clash oraz z towarzyszącą im animacją wideo, oprawą graficzną i filmem autorstwa Jamie’go Hewletta.

  W 2007 podczas Manchester International Festival premierę miała pierwsza pełnej długości opera Albarna zatytułowana Monkey: Journey to the West, będąca efektem współpracy z Jamie’em Hewlettem i Chen Shi Zheng. Operę wykonywano wyłącznie w języku mandaryńskim w takich miejscach jak Royal Opera House, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Spoleto Festival w Charleston oraz w Nowym Jorku w ramach Lincoln Center Festival 2013. Jego druga opera Dr Dee, której współtwórcą jest Rufus Norris, miała premierę podczas Manchester International Festival w 2011 roku, gdzie spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków, a następnie w ramach Olimpiady Kulturalnej w 2012 roku odbyło się jej pierwsze wykonanie w London Coliseum – siedzibie Angielskiej Opery Narodowej (ENO).

  Poza twórczością Blur i Gorillaz, Albarn wydał także inne płyty: Mali Music (2002) – nagrana z lokalnymi muzykami w Mali, The Good, The Bad and The Queen (2007) z Paulem Simononem, Tonym Allenem oraz Simonem Tongiem, Kinshasa One Two (2011) DRC Music – album nagrany wraz z zachodnimi muzykami i współczesnymi muzykami kongijskimi w Demokratycznej Republice Konga w ciągu pięciu dni w lipcu 2011 na rzecz fundacji Oxfam, a także Rocket Juice and The Moon (2012) z Tonym Allenem oraz Flea z Red Hot Chili Peppers. W czerwcu 2012 ukazał się skomponowany i wyprodukowany przez Albarna album studyjny Dr Dee, składający się z 18 ścieżek z muzyką i piosenkami inspirowanymi życiem matematyka, człowieka renesansu, doradcy królowej Elżbiety I – Johna Dee.

  Do innych projektów Albarna należy Africa Express – kolektyw afrykańskich i zachodnich muzyków, założony przez Damona i Baaba Maal w 2007 roku. Po odbyciu przyjętych z uznaniem „wycieczek” po Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Nigerii, we wrześniu 2012 Africa Express zaprosili do współpracy dziesiątki artystów i zagrał na brytyjskim stałym lądzie w ramach London 2012 Festival parę koncertów, na które bilety zostały wyprzedane, jak i dał kilka niespodziewanych występów. Nowy album Africa Express zatytułowany Africa Express Presents: Maison Des Jeunes ukaże się w grudniu tego roku. Album nagrano w ciągu sześciu dni w październiku ubiegłego roku w Bamako w Mali, z udziałem malijskich muzyków i zachodnich artystów oraz producentów: Songhoy’a Bluesa, Kankou Kouyaté, Bijou, Briana Eno, Nicka Zinnera oraz Ghostpoet.

  Albarn jest także autorem ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak Ravenous (z Michaelem Nymanem), Ordinary Decent Criminal oraz 101 Reykjavik i ostatnio Broken.

  Jest również współzałożycielem wytwórni płytowej Honest Jons, z której zespołem produkcyjnym odbył w 2006 roku podróż do Algierii, żeby nagrać trzydziestu jeden lokalnych muzyków wykonujących muzykę chaabi w Conservatoire d’Algiers. Podróż zaowocowała albumem Abdel Hadi Halo & The El Gusto Orchestra of Algiers, wydanym przez wytwórnię w następnym roku.

  Albarn jest także współtwórcą oraz współproducentem cieszącego się uznaniem krytyków albumu Bobby’ego Womacka, zatytułowanego The Bravest Man in the Universe (2012).

  Damon Albarn sprzedał ponad 30 milionów płyt na całym świecie. Mieszka z rodziną w Londynie.
  Nowy album studyjny Damona Albarna i zarazem jego pierwsza solowa płyta ukaże się wiosną 2014 roku.

  Damon Albarn zaśpiewa w Polsce - 29 czerwca na Malta Festival w Poznaniu.

  MEDIA:

  Król Midas patrzy w lustro, Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), kwiecień 2014

  Banał? Nie na płycie Albarna. Damon jest zbyt inteligentny, aby sprzedawać opakowane dla niepoznaki w sreberko oczywistości. W jego opracowaniu każdy z tych tematów urasta do rangi uniwersalnego komentarza do otaczającego nas świata, z którym wszyscy w mniejszym lub większym stopniu musimy zmagać się sami.

  (…) Albarn nie jest gwiazdorem ogarniętym obsesją na własnym punkcie, który każdą emocję, każdą refleksję uważa za wyjątkowo cenną i godną podzielenia się z całym światem. To szalenie bystry obserwator i celny komentator.

  (…)Trudno znaleźć drugiego współczesnego Damonowi artystę, który tak umiejętnie potrafi dziś w jednej płycie zamknąć tyle tak różnorodnych dźwięków, zachowując przy tym integralność materiału.

  (…) W ubiegłym roku jego Biur wreszcie zagrało w Polsce, na Open'erze. W tym - 29 czerwca - Albam przyjedzie z solowym materiałem do Poznania na festiwal Malta.
   

  Udręka mistrza, Bartek Chaciński (Polityka), kwiecień 2014

  W tym punkcie życiorysu Damona Albarna nie będzie szaleństwem porównać go na przykład z Paulem McCartneyem sprzed 20 lat. Milionowe sukcesy sprzedażowe gitarowych piosenek? Są. Dowody, że potrafi sobie poradzić bez macierzystej grupy Biur? W innej konwencji? Z pewnością - choćby dorobek Gorillaz. Pomysły na jednorazowe, rozwijające muzycznie projekty? Niejeden.

  (…) To piosenki wyjątkowo introwertyczne i osobiste, melancholia odniesień do dzieciństwa i gorycz błędów młodości. Ale nawet depresyjne fragmenty mają tu lekką i wyrafinowaną, różnorodną oprawę, z subtelnymi odniesieniami do muzyki świata, kameralistyki czy twórczości Briana Eno (pojawia się jako gość na płycie). A umiejętność wykrzesania pełnej uroku piosenki z jednego zapętlonego motywu, jak w „The Selfish Giant" czy utworze tytułowym, wymagająca myślenia niemal hiphopowego - oto co naprawdę różni nowego mistrza od starych.

   

  Dwadzieścia lat oczekiwania na taki album, Jacek Cieślak (Rzeczpospolita), maj 2014

  Damon Albarn wydał wreszcie pierwszą solową płytę „Everyday Robots". 29 czerwca wystąpi na Festiwalu Malta w Poznaniu.

  Aż trudno uwierzyć, że lider tak słynnych formacji jak Blur, Gorillaz czy The Good, the Bad and the Queen, który wszystkie wolne chwile wypełniał sesjami w studio i koncertami, dopiero po 20 latach kariery nagrał pierwszą solową płytę.

  (…) Zwraca uwagę kameralność brzmień i stonowane, melancholijne partie wokalne śpiewane z towarzyszeniem gitary, przeszkadzajek – również komputerowych, i fortepianu.
   

  Damon Albarn na Malta Festival Poznań!, zapowiedź Michała Merczyńskiego w Radiowym Domu Kultury, Trójka - Program 3 Polskiego Radia, luty 2014

  Damon Albarn był już wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą Grammy i pięciokrotnie BRIT Awards, a na całym świecie łącznie sprzedał ponad 30 milionów płyt. Jego eklektyczny styl kompozycji i wnikliwe teksty sprawiły, że został okrzyknięty jednym z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków w Wielkiej Brytanii.

  Lider Blur gwiazdą Malta Festival Poznań, Jacek Cieślak, (Rzeczpospolita), luty 2014:

  Wokalista legendarnego zespołu Blur, współzałożyciel grupy Gorillaz, będzie muzyczną gwiazdą Malta Festival Poznań. 29 czerwca zaśpiewa piosenki z solowego albumu „Everyday Robots". Ta ma być jedna z najgłośniejszych premier płytowych tego roku.

  Damon Albarn gwiazdą Malta Festival Poznań, PAP (Gazeta Wyborcza), luty 2014

  "Jego eklektyczny styl kompozycji i wnikliwe teksty sprawiają, że został okrzyknięty jednym z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków w Wielkiej Brytanii" - poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy Fundacji Malta Mikołaj Bylka. 

 • Nowy album studyjny Damona Albarna i zarazem jego pierwsza solowa płyta o tytule Everyday Robots, ukaże się 28 kwietnia 2014 roku nakładem wytwórni Parlophone.

  Everyday Robots został nagrany w zeszłym roku w położonym w zachodnim Londynie Studio 13 Albarna, a jego producentem jest Richard Russell z XL, z którym Albarn wyprodukował wcześniej „The Bravest Man In The Universe” Bobby’ego Womacka. Na płycie gościnnie wystąpili Brian Eno i Natasha Khan (Bat For Lashes).
  Dwanaście utworów znajdujących się na płycie, na czele z tytułową ścieżką „Everyday Robots”, zaprasza słuchacza do wejścia w świat Albarna, na autentyczne spotkanie sam na sam. Utwory stanowią najbardziej autorefleksyjne i autobiograficzne prace od początku jego muzycznej podróży – kariery rozpoczętej z Blur i obejmującej Gorillaz, The Good, The Bad & The Queen, Mali Music, Monkey: Journey To The West, Dr Dee i Africa Express.

  Tematyka utworów jest osobista w bardziej bezpośredni sposób niż w przeszłości, inspirowana doświadczeniami Albarna od wczesnego dzieciństwa po dzień dzisiejszy. Muzyk mówi o otoczce naszej współczesnej egzystencji, o grach komputerowych, telefonach komórkowych oraz naturze w zestawieniu z technologią.

  Pierwszej, tytułowej ścieżce „Everyday Robots” towarzyszy nagranie wideo, wyreżyserowane przez artystę i projektanta Aitora Throupa. Film stanowi cyfrowy portret Albarna stworzony przez Throupa, który przy życiu oprogramowania CGI oraz rzeczywistej tomografii czaszki i technik rekonstrukcji twarzy bada i ujawnia jak wygląda proces tworzenia wyjątkowo osobistego portretu artysty i jednostki.

  Throup jest również dyrektorem kreatywnym odpowiedzialnym za koncepcję szaty graficznej zarówno singla, jak i albumu oraz za zdjęcia Albarna na okładkę albumu.

  Damon Albarn będzie gwoździem programu podczas Latitude Festival w sobotę 19 lipca 2014 roku wraz z zespołem w składzie: Seye – gitara, Pauli The PSM – perkusja, Jeff Wootton – bass oraz Mike Smith – syntezator.

  Album Everyday Robots będzie dostępny do pobrania w formie cyfrowej, jako płyta CD oraz 12-calowa płyta winylowa.
   

  MEDIA:

  Damon Albarn Solo LP 'Everyday Robots' Inspired by Elephants, Eno, Gavin Edwards, Rolling Stone, styczeń 2014

  "It was very cathartic," Damon Albarn says of his solo album Everyday Robots, slated for release on April 29th. Away from his various bands, including Blur and Gorillaz, Albarn cut 12 tracks that explore a range of his influences, from early childhood to the pitfalls of modern technology. It's a haunting, hypnotic collection of songs, floating through the ether of memory. Albarn called us from his London studio to talk about it.