Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Sérgio Caddah
Galeriafot. Sérgio Caddah
  • Tytuł spektaklu De repente fica tudo preto de gente [Nagle wszędzie robi się czarno od ludzi] nawiązuje do powieści Eliasa Canettiego Masa i władza oraz filozofii Giorgia Agambena. Włoski myśliciel analizuje pojęcie „homo sacer”, które w prawie rzymskim określało osobę społecznie wykluczoną. Każdy mógł ją zabić. Evelin / Demolition Inc. zajmuje się w spektaklu „ciałami należącymi do czarnych, gejów, imigrantów; ciałami, które nie mają w życiu nic do zdobycia ani nic do stracenia”. W tym immersyjnym, ryzykownym widowisku tworzą one niepokojącą masę przypominającą pierwotne plemię albo dziwny, mroczny organizm. 

  • MARCELO EVELIN (ur. 1962 r.) jest brazylijskim tancerzem i choreografem. W połowie lat 90. założył w Amsterdamie artystyczną platformę DEMOLITION INC., której nazwa oznacza dosłownie „zniszczenie” i „rozpad”. Demontaż, przestrzeń implozji i zawieszenia jest według Evelina terytorium działania teatralnego – spotkania ciała i obrazu, wymiany idei. „Nie znam rozwiązań ani jakiejś Wielkiej Prawdy. Nie roszczę sobie prawa do emancypacji widza. Chcę wywołać dyskusję w sposób subtelny, poprzez metaforę. Aby to zrobić, nie boję się jednak włożyć palca w ranę” – mówi Evelin.