Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Erika Diettes
Galeriafot. Erika Diettes
  • Sudarios [Całuny] to instalacja składająca się z 20 całunów, na których zostały wydrukowane wizerunki kobiet. Wielkoformatowe zdjęcia twarzy pokazanych w dużym zbliżeniu wytwarzają szczególny rodzaj obecności. Za każdym z nich kryje się okrutna historia. Sfotografowane kobiety były świadkami tortur i zabójstw osób, które kochały. Jak mówi artystka: „Pracując z aparatem, wielokrotnie byłam świadkiem, gdy ludzie zamykali oczy i przywoływali poczucie samotności w chwili, która podzieliła ich życie na dwie części”. Sudarios odwołuje się do relacji między obrazem, śmiercią a przetrwaniem – pamięcią o tym, co minęło, ale wciąż jest obecne jako ślad, rana. 

  • ERIKA DIETTES (ur. 1978 r.) jest kolumbijską artystką sztuk wizualnych. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale jest też autorką tekstów podejmujących tematykę artystycznych reprezentacji przemocy i wojny. W jej pracach kruchość ludzkiego ciała spotyka się z współczesną historią, sztuka z antropologią, samotność z potrzebą podzielenia się nią. Fotografie mają nie tylko wartość estetyczną – świadczą przede wszystkim o bliskości i wzajemnym zaufaniu artystki i osób, którym robi zdjęcia.