Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
 • Uhonorowany najważniejszymi nagrodami filmowymi obraz Jane Champion to intymna podróż przez światy sztuki, uczuć i namiętności. Ponoć najbardziej uniwersalnym językiem świata jest muzyka. Doskonale wie o tym Ada, bezgłosa bohaterka, która od dziecka nie wypowiedziała ani słowa. Ukochany fortepian jest jedynym narzędziem, dzięki któremu wyraża wewnętrzne stany. Ada opuszcza rodzinny dom w Szkocji, by zająć miejsce u boku męża w odległej Nowej Zelandii. Po przybyciu na miejsce małżonek kobiety sprzedaje instrument przyjacielowi.

  Dosłowna i symboliczna muzyczność filmu w połączeniu z subtelną poetyką zdjęć sklasyfikowały obraz jako jedną z oryginalniejszych historii romantycznych kina lat dziewięćdziesiątych.

  Dołącz do wydarzenia na FB!

 • Czas trwania: 121'
  Francja, Australia, Nowa Zelandia
  Reżyseria: Jane Campion
  Zdjęcia: Stuart Dryburgh
  Montaż: Veronika Jenet
  Produkcja: Alain Depardieu, Jan Chapman
  Rok produkcji: 1993
   

 • JANE CHAMPION

  nowozelandzka niezależna reżyserka i scenarzystka. W 1979 roku wyjechała do Australii i rozpoczęła naukę w Sydney College of Arts.Kolejnym krokiem w kierunku kariery filmowej było zdobycie dyplomu Australian School of Film and Television. Tak przygotowana zajęła się reżyserią filmów. Wszechstronna edukacja i talent artystki objawiły się już w jej pierwszym filmie "An Exercise in Discipline-Peel", za który otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Kolejne obrazy jej autorstwa również były sukcesami. Prawie każdy z nich zdobył jedną bądź kilka nagród. "Anioł przy moim stole" dostał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, nagrody w Toronto i Berlinie, a także został uznany za najpopularniejszy film australijski roku 1990. W 1993 r. Jane Campion otrzymała w Cannes Złotą Palmę za najlepszy film: "Fortepian" stając się tym samym pierwszą kobietą w historii, która może poszczycić się tym trofeum.