Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

OGRODY to projekt społeczny, który zainicjowaliśmy w 2013 roku. Polega na wspólnym, z mieszkańcami i lokalnymi instytucjami, tworzeniu społecznych ogrodów w kilku dzielnicach miasta. W zeszłym roku podjęliśmy próbę realizacji ogrodów z sześcioma społecznościami: Łazarza, Wildy, Chwaliszewa, Śródki, Jeżyc i Placu Wolności. Ostatecznie zaadoptowaliśmy pięć przestrzeni zielonych, a szóste (Jeżyce) zgromadziło wielu społeczników, którzy do dziś się spotykają i razem zmieniają świat. Budowaniu ogrodów towarzyszył program wspólnych aktywności, międzypokoleniowych warsztatów, projektów artystycznych, o których decydowali także mieszkańcy.

W tym roku ogrody regenerujemy na Łazarzu, Wildzie i placu Wolności. Co dla nas niezwykle istotne, każde z miejsc ma swoją specyfikę i pełni inną rolę w społeczności, w której kwitnie. Dlatego też miejsce, charakter działań i program społeczno-artystyczny w ogrodach są efektem serii spotkań i współpracy mieszkańców dzielnic, lokalnych aktywistów, członków Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska, studentów School of Form, zespołu Generatora Malta i wszystkich, którzy mają ochotę się przyłączyć.

Szczególną formę przybrały w tym roku działania na Jeżycach. Generator Malta podjął się roli ambasadora Pracowni szm21, która od stycznia organizuje warsztaty dla dzieci z dzielnicy i zaprasza mieszkańców Jeżyc do współtworzenia wydarzeń. Pracownia mieści się przy ul. Szamarzewskiego 21, w jednej z najbardziej intrygujących kamienic Poznania, bez bramy, owianej złą sławą. Działania w przestrzeni kamienicy są swoistym eksperymentem, próbą nawiązania więzi przez działania animacyjne z jej mieszkańcami, dziećmi. Generatorowo włączamy się również w re-animację opuszczonego kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Idea przywrócenia dzielnicy zaniedbanego miejsca spotkała się z entuzjastycznym poparciem mieszkańców, pojawiły się kolejne pomysły jego zagospodarowania. Pierwszą integrującą akcją było zorganizowanie w kiosku jednodniowej kawiarni i wspólne zajęcia z jogi śmiechu. Planów jest znacznie więcej!

Budowaniu ogrodów towarzyszy kilkaset osób, które wspierają działania w terenie.

W tym roku, w dniach 12-13 czerwca, w ramach międzykulturowej integracji pragniemy zorganizować I międzynarodowy zjazd twórców ogrodów społecznych z różnych miast Europy. Podczas spotkania przestrzeń placu Wolności zmienimy w laboratorium dla generowania idei, pomysłów, praktycznych porad, co i jak można zrobić w ogrodach. Chcemy porozmawiać o różnych wymiarach i kontekstach ich powstawania, a także o tym jakie wartości z sobą niosą i jak można je wspierać. W programie m.in: odwiedziny w poznańskich ogrodach, ogrodowy think-tank oraz debata "Komu zależy na ogrodach społecznościowych?".

Ogrody społeczne są otwarte dla wszystkich! Dołącz do działań w poszczególnych dzielnicach, ale też do grup ogrodowych na FB by być na bieżąco:
 

Ogród JEŻYCE
Ogród ŁAZARZ
Ogród WILDA
Ogród PLAC WOLNOŚCI