Spektakl jest nawiązaniem do słynnego filmu braci Lumière zatytułowanego Wyjście robotników z fabryki z 1895 roku, pierwszego filmu wyświetlanego publicznie. Dzieło składa się z pojedynczego ujęcia pokazującego tytułowe wyjście robotników z Lumiere Factory w Lyonie. Są oni filmowani przez przedmiot, który produkowali w fabryce w ciągu dnia: obiektyw. Oglądając film, mamy wrażenie, że się śpieszą, tak jakby przed czymś uciekali. Nagle jedna z wychodzących kobiet, ciągnie drugą za koszulę, tak dla zabawy; to sygnał, że po pracy zaczyna się czas dla nich samych. Spektakl Gerarda Naumanna i pracowników fabryki Beiersdorf Manufacturing Poznan, jest pokazywany w miejscu, w którym styka się praca i życie prywatne, czyli przy bramie fabryki, i w momencie, w którym pracownicy wychodzą po ośmiogodzinnym dniu pracy. Wydaje się, że powstał na podstawie myśli, które towarzyszyły im w czasie, gdy stali przy linii produkcyjnej.
GERARDO NAUMANN (ur. 1974) jest argentyńskim artystą teatralnym i filmowym. Interesuje go spotkanie fikcji i rzeczywistości, tworzy projekty dokumentalne inspirowane prawdziwymi historiami, jak mówi, z udziałem „ludzi o różnym doświadczeniu scenicznym, w tym aktorów". Jednym z najważniejszych tematów w jego twórczości jest praca – rozumiana w kontekście ekonomicznym, ale przede wszystkim cielesnym, społecznym i prywatnym. W 2011 roku w ramach międzynarodowego projektu Ciudades Paralelas / Miasta Równoległe zrealizował projekt Fabryka.
„Wyjście robotników z fabryki” w ramach Malta Festival Poznań będzie światową premierą projektu.
koncepcja i reżyseria: Gerardo Neumann
wstępują: Wojciech Czosnowski, Agnieszka Juszczak, Mariusz Kania, Urszula Krotofil, Rafał Michalak, Elżbieta Michalska, Agnieszka Muchała, Maciej Muchała, Renata Walczak
podziękowania: Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. (BMP)
producent: Agata Podemska
produkcja: Fundacja Malta
premiera: 24 czerwca 2014, Malta Festival Poznań 2014