Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

materiały prasowe
Galeriamateriały prasowe
  • Akcja Ziemi w transie toczy się w fikcyjnym latynoamerykańskim kraju o nazwie Eldorado. Główny bohater – Paulo Martins to młody idealista, który stawia pierwsze kroki w świecie polityki. W krótkim czasie zostaje pozbawiony złudzeń i podejmuje walkę z dawnymi przyjaciółmi, obecnie premierem Felipe Vieirą i prezydentem Porfirio Diazem. W filmie wiersz przeplata się z dialogami, a muzyka złożona jest z zadziwiającej mieszaniny pieśni, chórów, symfonii, przerywanych sugestywną ciszą lub odgłosem karabinów maszynowych Film został doceniony Nagrodą FIPRESCI na MFF Cannes w 1967 roku oraz Grand Prix na MFF Locarno 1967.


    Film Terra em Transe (Ziemia w transie) Glauber Rocha został wybrany przez Rodrigo Garcię

    BRAZYLIA

  • GLAUBER ROCHA (1939–1981) był przedstawicielem jednego z najistotniejszych nurtów we współczesnej kinematografii brazylijskiej – Cinema Nuovo. Nawiązując do włoskiego neorealizmu, młodzi filmowcy skupiali się na ukazywaniu problemów społecznych własnego kraju. Oprócz Ziemi w transie (1967) do najważniejszych dzieł Rochy należą Bóg i diabeł w krainie słońca (1964) i Antonio des Mortes (1969). Reżyser opuścił Brazylię w 1969 r. w czasie dyktatury brazylijskiej junty. Do końca życia pracował w Europie i Północnej Afryce.