Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria

Rodrigo García, tegoroczny kurator maltańskiego idiomu, wygrał konkurs na dyrektora Narodowego Centrum Dramatycznego w Montpellier we Francji. Po raz pierwszy w historii stanowisko to objął artysta spoza Francji.

System teatralny we Francji jest bardzo scentralizowany, najważniejsze wydarzenia artystyczne skupiają się w Paryżu (w stolicy Francji funkcjonują 4 z 5 francuskich teatrów narodowych). Centres Dramatiques Nationaux, czyli Narodowe Centra Dramatyczne to element polityki decentralizacji kultury. Rozmieszczone w stolicach poszczególnych województw, w różnych regionach kraju tworzą rodzaj laboratoriów, wypełniających określoną misję. Zajmują się promowaniem nowej dramaturgii, dają przestrzeń młodym reżyserom, współpracują z lokalnymi społecznościami. Jest ich 33, a ich dyrektorzy są mianowani przez Ministra Kultury na trzy lata. O ile teatry publiczne we Francji nie posiadają zespołu (jedyny taki zespół posiada Comedie Francaise), o tyle CDN mają swoje zespoły zarówno aktorskie, jak i techniczne.

Ośrodek w Monpellier, któremu przewodzi Rodrigo García, jest jednym z najprężniej działających CDN we Francji.