Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Ania Pińkowska
Galeriafot. Ania Pińkowska
  • Teatr Improwizowany Klancyk podczas występu na Placu Wolności zaprezentuje improwizowane słuchowisko współtworzone z muzykiem. Na oczach publiczności z dźwięków muzyki wyłonią się bohaterowie, których losy publiczność będzie miała okazję nie tylko śledzić, ale będzie również uczestniczyła w powołaniu ich do życia.

    W teatrze improwizowanym nie ma scenariusza, ani reżysera, cały spektakl powstaje na poczekaniu i jest wymyślany przez improwizatorów na bieżąco. Ogromną rolę odgrywa nieograniczona niczym wyobraźnia członków Teatru oraz niepowtarzalne umiejętności kojarzenia na pozór niepowiązanych ze sobą rzeczy i zdarzeń. Słuchowisko będzie składać się z serii tworzonych na żywo, na oczach widzów scen, które będą wyłaniać się z dźwięków muzyki, również granej na żywo i również improwizowanej. Efekt kooperacji muzyka i improwizatorów będzie nieprzewidywalny, wyjątkowy i jak to w przypadku spektakli tworzonych ad hoc bywa – niepowtarzalny. Spektakl, na który przyjedzie publiczność już nigdy się nie powtórzy.

    Pomysł spektaklu oparty jest na formule improwizacji fabularnej – Longplayu – klasycznym spektaklu Teatru Klancyk. Longplay to długa forma improwizowana, która powstaje z otrzymanej od publiczności inspiracji. Tym razem będzie ona nawiązywać do idiomu tegorocznego festiwalu Ameryka Łacińska: Mieszańcy. Na całym świecie długie impro to spektakle, w których improwizacja znajduje swoją tożsamość, a teatr, gra, zabawa, opowiadanie historii, komedia, energia oraz muzyka spotykają się w jednym punkcie.
     

  • Klancyk jest jedną z pionierskich grup improwizacji komediowej w Polsce. Improwizacją teatralną zajmuje się od 2004 roku. Tworzy autorskie spektakle komediowe, wykorzystując angielskie i amerykańskie metody improwizacji i łącząc je z polskim kontekstem teatralnym, kulturalnym i społecznym. Klancyk działa także w przestrzeni publicznej, pisze teksty i scenariusze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty.

    Klancyk jest prekursorem teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, na bazie sugestii publiczności. Improwizacja przyjmuje różne formy – od spektakli skeczowych po długie dramatyczne przedstawienia. Cechą wspólną jest współpraca przynajmniej dwóch aktorów oraz tworzenie fabuły na bieżąco. Ten rodzaj teatralnego jazzu jest popularny na całym świecie, a w Polsce stanowił pierwszy objaw nowej kultury klubowego performance’u, który zapoczątkował Klancyk. Przejawia się w występach grup impro, warsztatach i dżemach improwizacji. Jest bezpośredni, opierający się na kontakcie z publicznością, rozładowujący i śmieszny.

    Więcej na: www.klancyk.art.pl

    Facebook: www.facebook.com/Klaaancyk