Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

źródło: NINATEKA
Galeriaźródło: NINATEKA
  • Warlikowski wpisuje polskie traumy narodowe w Szekspirowski dramat i pyta o wartość cnoty oraz przywraca rangę winy.

    Burzę - ostatnią i najbardziej enigmatyczną sztukę Szekspira ponad 10 lat temu, dla sceny Teatru Rozmaitości, przygotował Krzysztof Warlikowski.

    Szekspirowskie rozważania o kulturze, cywilizacji, naturze, barbarzyństwie oraz pytania o sens ładu moralnego, we współczesnej inscenizacji Warlikowskiego zyskały uniwersalny, ponadczasowy charakter.

    Prezentacja spektaklu zarejestrowanego w 2008 roku, będzie odniesieniem do debaty z aktorami i twórcami teatralnymi podczas pierwszego spotkania przedmaltańskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

    Po premierze Grzegorz Niziołek pisał: Realne zdarzenie [realne w porządku historycznym i traumatycznym] (…) pozwala uświadomić sobie to, jakie emocje mogą budzić zbrodnie przeszłości, co oznacza ślub między dziećmi dawnego kata i dawnej ofiary oraz jakiego wysiłku duchowego wymaga akt wybaczenia.

    Dołącz do wydarzenia na FB!

  • Spektakl na podstawie Burzy Williama Szekspira
    Premiera: 04.01.2003 roku
    Rejestracja: 23.04.2008 roku
    Tłumaczenie tekstu: Stanisław Barańczak
    Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
    Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
    Światło: Felice Ross
    Muzyka: Paweł Mykietyn
    Wykonawca muzyki: Fabian Włodarek
    Realizacja telewizyjna: Katarzyna Adamik
    Obsada: Adam Ferency (Prospero), Stanisława Celińska (Trinkulo), Magdalena Cielecka (Ariel), Jacek Poniedziałek (Stefano), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (Miranda), Renate Jett (Kaliban), Redbad Klijnstra (Ferdynand), Andrzej Chyra (Antonio), Marek Kalita (Sebastian), Lech Łotocki (Gonzalo), Zygmunt Malanowicz (Alonzo), Marianna Orłoś, Teresa Owczynnikow, Maria Świerszcz 

  • Krzysztof Warlikowski 

    Reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Od 1999 roku związany z TR Warszawa, od sezonu 2008/2009 jest dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie. Studiował historię, filologię romańską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1983 roku wyjechał z Polski, mieszkał głównie w Paryżu, gdzie na Sorbonie studiował filozofię, literaturę francuską, języki. W 1989 roku wrócił do kraju i zaczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Laureat wielu nagród. Otrzymał m.in. Złotego Yoricka za inscenizację Zimowej Opowieści (1997) oraz za Burzę (2003), Paszport Polityki (2002), Dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w 2003 roku (2004), Moskiewską Nagrodę Meyerholda za najwybitniejsze osiągnięcia w reżyserii światowej (2006), Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za Anioły w Ameryce (2007), Nagrodę Village Voice za reżyserię spektaklu Krum Hanocha Levina.