Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

materiały prasowe
Galeriamateriały prasowe
  • „Xapiri” to słowo pochodzące z języka Janomanów, które określa szamanów, duchy męskie (xapiri thëpë) oraz duchy pomocnicze (xapiri pë). Janomani to największe indiańskie plemię zamieszkujące tereny Brazylii i Wenezueli, według niektórych uważane za bezpośrednich potomków pierwszych mieszkańców Ameryki Południowej. Ten eksperymentalny film jest dokumentacją dwóch spotkań z 37 szamanami w rezerwacie Watoriki w Roraimie w 2011 roku oraz 2012 roku. Jego twórcy nie podejmują się analizy tego, czym jest szamanizm, jakie są jego metody i procedury. Chcą dać nam możliwość zbliżenia się do samego procesu, przyjrzenia się momentom, kiedy szamani „ucieleśniają” duchy, ich ciała i głosy.

    Film Xapiri został wybrany przez Mapa Teatro.
     

    Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Laymertem Garcią dos Santosem oraz MAPA Teatro.

    BRAZYLIA

  • Film jest wspólnym dziełem LEANDRO LIMY i GISELI MOTTA (artystów wizualnych), STELLI SENRY (riserczera), BRUCE'A ALBERTA (antropologa) oraz LAYMERTA DOS SANTOSA. Dos Santos urodził się w 1948 roku w São Paulo. Jest filozofem i socjologiem, wykładowcą Campinas University. Jednym z jego głównych obszarów badawczych jest ludność tubylcza regionu Amazonii, w imieniu której działa także jako aktywista.