
Spektakl Lepiej tam nie idź, dla którego luźną inspiracją było opowiadanie Howarda Phillipsa Lovecrafta Zew Cthulhu, ma konwencję RPG (role-playing game). W przedstawieniu wzięły udział dzieci z domu dziecka w Szamocinie oraz dzieci i młodzież związane z teatrem Stacja Szamocin, prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Młodzi aktorzy wcielili się w rozmaite potwory – szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające – toczące symboliczną walkę dobra ze złem. Współtworzyli też scenografię, światła i materiały audiowizualne do spektaklu. Powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej – ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata.
Projekt powstał w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013MICHAŁ BORCZUCH (ur. 1979 r.) ukończył Wydział Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Jest stypendystą programu The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative dla najzdolniejszych młodych artystów z całego świata. W jego spektaklach centralne miejsce zajmuje niedojrzałość, dzieciństwo, moment kształtowania się tożsamości. Z tej perspektywy artysta opisuje współczesną kulturę. Tym razem podjął się pracy z samymi dziećmi.
Reżyseria: Michał Borczuch
Scenografia: Dorota Nawrot
Wideo: Małgorzata Mazur
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Artyści z Szamocina i okolic (aktorzy oraz współautorzy scenografii i wizualizacji): Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxim Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski
Gościnnie: Marta Ojrzyńska, Krzysztof Zarzecki