Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

Galeria
 • Zostaw samochód w domu i przyjdź na plac Kolegiacki by wspólnie z nami zająć miejsce parkingowe. Wersal w Poznaniu, trawa na parkingu, już 19 września maltańska odsłona Park(ing) Day.

  Co roku w trzeci piątek września mieszkańcy na całym świecie przekształcają miejsca parkingowe w przestrzeń przyjazną człowiekowi. Na miejscach na co dzień zarezerwowanych dla samochodów pojawiają się leżaki, stoliki, trawa. Okoliczni mieszkańcy spędzają wspólnie czas, jedząc, rozmawiając, czytając książki. Park(ing) Day przypomina, że w przestrzeni publicznej najważniejsi są ludzie. Generator Malta po raz drugi włącza się w międzynarodową akcję.

  Odlotowe miejsce

  Projekt zagospodarowania miejsca powstał na interdyscyplinarnych warsztatach podczas Malta Festival Poznań. Realizację, którą zobaczymy na pl. Kolegiackim wybrało jury: Piotr Libicki – plastyk miejski, arch. Przemysław Woźny – członek zarządu SARP Poznań, Jakub Głaz – krytyk architektury a także przedstawiciele warsztatów Demokracji Dziecięcej oraz Generatora Malta. Ale Odlot! to koncepcja aranżacji miejsca parkingowego nawiązująca do wydarzeń sprzed dokładnie 231 lat, kiedy 19 września w Wersalu odbył się pierwszy załogowy lot balonem ze zwierzętami na pokładzie – mówią autorki projektu Maria Dondajewska, Anna Ptaszyńska i Maria Wrońska z pracowni UGO architecture prowadzonej przez Hugona Kowalskiego.

  Dzieci w balonie

  W najbliższy piątek w ramach Park(ing) Day Poznań dzieci od najmłodszych po przedszkolne od południa będą mogły uczestniczyć w „odlotowych” zabawach. Animacje poprowadzi Ewa Mrozikiewicz, artystka i autorka nietypowych spotkań i warsztatów dla dzieci pod szyldem Wyobraźnia Utrudnia Życie. Kreatywne zabawy do programu zaproponował Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren, który od ponad 20 lat prowadzi lokalne, krajowe i międzynarodowe projekty na rzecz małych dzieci w wieku od urodzenia do 8. roku życia. Ze specjalną wizytą na zieloną trawę, która zastąpi parkingowy asfalt, przyjdą domowe zwierzaki. W między czasie rodziców i przechodniów uraczymy francuskim poczęstunkiem, który przygotujemy razem z serwującą lekko, smacznie i sezonowo Republiką Róż. Będzie też można rozsiąść się na poduchach i poczytać książki z maltańskiej biblioteczki a nawet pograć w badmintona.

  Czerwony balonik na kolegiackim

  Wieczorem przestrzeń zostanie przearanżowana na miejsce mini koncertu i pokazu filmowego. Na Park(ing) Day zobaczymy „Podróż czerwonego balonika” w reżyserii czołowego reprezentanta tzw. tajwańskiej nowej fal Hsiao-hsien Hou z Juliette Binoche w roli głównej.

  Zapraszamy na Park(ing) Day z Generatorem Malta a także zachęcamy do zajmowania innych parkingowych miejsc na pl. Kolegiackim ze swoim leżakiem, kocem, książką. Wspólnie pokażmy, że miasto to ludzie! 

  Dołącz do wydarzenia na FB!
   

 • 19 września 2014 
  Park(ing) Day - Ale Odlot! - w rocznicę pierwszego lotu balonem (Wersal, 1783)

  12:30-17:00 - "odlotowe" zabawy dla dzieci (Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren / Wyobraźnia Utrudnia Życie) / wizyta zwierzaków domowych ze sklepu zoologiocznego Wojciecha Przybylskiego / wypożyczalnia książek i gier
  13:00 - francuski lunch z Republiką Róż 
  20:00-22:00 - pokaz filmu "Podróż czerwonego balonika" w reż. Hsiao-hsien Hou (Francja, 2007) 

  Dołącz do wydarzenia na FB!