Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. telegraph.co.uk
Galeriafot. telegraph.co.uk
 • Erika Diettes, Katia Tirado, Amapola Prada – artystki prezentujące swoje prace w ramach Idiomu: Ameryka Łacińska: Mieszańcy oraz Wanda Wasilewska – dziennikarka Radia Merkury - Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, zajmująca się publicystyką społeczną - będą dzielić się swoim kobiecym doświadczeniem w pracy z ludźmi. Trzy różne światy, obszary działań, kultury, jedna płeć. Opowiedzą o swoich walkach, ideach, pomysłach i sile. Jak widzą świat za kilka lat, co jest największym wyzwaniem teraz i co najbardziej je inspiruje do kontynuowania drogi “w działaniu”?

  goście: Erika Diettes, Katia Tirado, Amapola Prada, Wanda Wasilewska
  prowadzenie: dr Lucyna Marzec

 • ERIKA DIETTES (ur. 1978) jest kolumbijską artystką sztuk wizualnych. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale jest też autorką tekstów podejmujących tematykę artystycznych reprezentacji przemocy i wojny. W jej pracach kruchość ludzkiego ciała spotyka się ze współczesną historią, sztuka z antropologią, samotność z potrzebą podzielenia się nią. Fotografie mają nie tylko wartość estetyczną – świadczą przede wszystkim o bliskości i wzajemnym zaufaniu artystki i osób, którym robi zdjęcia.

  KATIA TIRADO (ur. 1965) jest meksykańską artystką performansu i aktorką,zajmuje się też kolczykowaniem ciała (piercing). Po ukończeniu studiów pracowała w teatrze repertuarowym. W 1990 roku pojechała do Berlina, gdzie zafascynowała się sytuacjonizmem, estetyką tańca butoh i niemieckiego kabaretu. Wtedy zaczęła eksperymentować z ciałem, które jest przez nią rozumiane jako narzędzie zmysłowego, politycznego i uczuciowego poznania. Używa go jako instalacji, łącząc z innymi formami, m.in. wideo i fotografią.

  AMAPOLA PRADA (ur. 1978 r.) mieszka i pracuje w Limie, stolicy Peru. W centrum jej zainteresowań znajduje się ciało rozumiane fizycznie i symbolicznie. To w nim do głosu dochodzą ukrywane emocje i nieświadome impulsy, które mają wpływ na relacje międzyludzkie i rzeczywistość społeczną. Artystka pokazywała swoje prace w wielu krajach i kontekstach, m.in. na nowojorskiej Performa 11, w San Francisco Art Institute czy na II Bienal Internacional de Performance w Santiago de Chile.

  WANDA WASILEWSKA (ur. 1964) dziennikarka, reportażystka od 1991 roku związana z poznańskim Radiem Merkury, współpracowniczka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Programów I, II, III oraz Radia Bis. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix Światowego Festiwalu Sztuk Multimedialnych Premios Ondas w Barcelonie za reportaż „Zawód na czasie”, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Nagrody im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Złotego Mikrofonu oraz Polskiego Pulitzera – wspólnie z Marią Blimel i indywidualnie. Zajmuje się przede wszystkim publicystyką społeczną (problemy ludzi niepełnosprawnych, uzależnionych, bezdomnych, bezrobotnych) i kulturalną (teatr niezależny, literatura, sztuka, film animowany, piosenka poetycka). Jest autorką wielu kampanii społecznych m.in. profilaktyki uzależnień, solidarności międzypokoleniowej, promowania rodzinnych domów dziecka oraz aktywizacji zawodowej ludzi bezrobotnych.

  dr LUCYNA MARZEC - pracę doktorską o gatunkach pisarstwa historycznego Jadwigi Żylińskiej napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Kraskowskiej. Za pracę magisterską, poświęconą twórczości Zofii Nałkowskiej, otrzymała wyróżnienie w konkursie im. J.J. Lipskiego i nagrodę w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu gender studies Podyplomowych Gender Studies IBL PAN. Stypendystka Fundacji UAM, Ministra Edukacji oraz Fundacji Rodziny Kulczyków. Publikowała w tomach zbiorowych (np „Pisarstwo kobiet pomiędzy dwoma dwudziestoleciami” red. A. Galant, I. Iwasiów, Kraków 2012) i czasopismach naukowych, m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Poznańskich Studiach Polonistycznych”. Prowadzi zajęcia na polonistyce i podyplomowych gender studies. Współpracuje z Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci i Tożsamości Kulturowej UAM. Redaguje Wielkopolski słownik pisarek: www.pisarki.wikia.com.